poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Trawniki. Trzeba znaleźć pieniądze na drogę, która przyciąga ludzi z sąsiednich gmin

Autor: |

Władze szukają pieniędzy na budowę drogi Ewopole – Wólka Kańska i przyciągnięcie mieszkańców z sąsiedniej gminy. Na szali jest 519 tys. zł rządowej subwencji – jeśli powiat ich nie wyda, to wrócą do kasy państwa.

Droga łączy dwa powiaty: świdnicki i chełmski. Od strony wschodniej, do granicy z gminą Trawniki, asfalt jest zrobiony. Po drugiej stan drogi jest marny.

Władze powiatu świdnickiego zgłosiły trasę do Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Dokumentacja jest gotowa od 2014 roku.

Jednak inwestycja nie zdobyła dofinansowania. Stąd pomysł, żeby zrobić ją wspólnie z Trawnikami.

Władzom gminy zależy na inwestycji przede wszystkim ze względów gospodarczych. Wielu mieszkańców z sąsiedniego samorządu pracuje i kupuje na terenie gminy Trawniki.

– Te miejscowości gospodarczo ciążą w naszą stronę. Dlatego ta droga jest istotna ze względów gospodarczych. Otworzymy transfer mieszkańców z innej gminy, którzy pracując i kupując rozwijają naszych przedsiębiorców – tłumaczy wójt Daniel D. Baj.

Jest jeszcze jeden ważny argument: powiat może wydać na drogę Ewopole – Wólka Kańska rządowe pieniądze, które zaoszczędził na budowie mostu w Biskupicach. Jeśli tego nie zrobi do końca roku, subwencja wróci do kasy państwa.

Szacunkowo budowa pochłonie 1,7 mln zł. Subwencja to 519 tys. zł, a samorządy miałyby podzielić się resztą kosztów. Na Trawniki wstępnie wypada zatem ok. 600 tys. zł.

– Sprawa jest poważna, wymaga dużego wydatku i wysiłku z naszej strony. Zawsze trzeba się zastanowić, jak jest szansa na pozyskanie zewnętrznych środków – mówi wójt D. Baj.

Dlatego o udziale w remoncie drogi dyskutowali radni gminni. Zdania były podzielone.

– My nie możemy porównywać się do powiatu, możemy dołożyć 20-30 proc. – stwierdził radny Mieczysław Drygała.

– Wiem, że droga jest nasza, ale większość korzystających osób z gminy sąsiedniej – zauważył radny Tomasz Zieliński. Wskazywał, że lepiej wydać pieniądze np. na chodnik przy drodze Fajsławice – Biskupice czy trasę Fajsławice – Dorohucza.

– Kiedy mamy możliwość pozyskania inwestycji, na którą wydamy mniej, a zyskamy więcej, to warto – kontrował przewodniczący Rady Gminy Damian Kowalczyk. Dodał: – Trzeba przedyskutować jakie są nasze możliwości i ile możemy dołożyć. Nie jestem zwolennikiem rozwiązania narzuconego przez powiat, albo połowa albo wcale.

Wójt tłumaczył, że projektowanie chodnika może potrwać nawet dwa lata, a rządową subwencję trzeba wydać do końca 2021 roku.

– Nasi mieszkańcy też chcieli drogi, o której mówimy – stwierdził.

– Może się okazać, że w przyszłych latach nie będzie zewnętrznych środków na tą inwestycję – przestrzegał Dariusz Kołodziejczyk, sekretarz gminy i radny powiatowy. Dodał: – Może zaprosić gminę Rejowiec i powiat chełmski do udziału?

Teraz trwa konstruowanie montażu finansowego i szukanie źródeł pieniędzy na inwestycję. Być może projekt wprowadzający budowę trasy Ewopole – Wólka Kańska do budżetu Trawnik, pojawi się na jednej z najbliższych sesji rady gminy.

(rp)

Artykuł przeczytano 310 razy

Last modified: 16 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?