piątek, 26 lutego 2021r.

Trawniki. Co dalej z instalacjami OZE?

Autor: |

Choć władze gminy zakładały, że instalacja odnawialnych źródeł energii rozpocznie się jeszcze w 2020 roku, to jest opóźnienie. Co muszą wiedzieć mieszkańcy?

Niestety wszystkie procesy uległy wydłużeniu i instalacje OZE będą realizowane w 2021 roku – informuje Urząd Gminy Trawniki. Powód: pandemia i skomplikowane przetargi.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Najpierw informacje dla osób, które zapisały się na montaż kotłów na pellet.

W gminie pojawi się 88 kotłów – 50 kotłów 15 kW, 27 kotłów 20 kW, oraz 11 kotłów o mocy 25 kW (kotły Zębiec, model AGAT).

Urząd ma już wybraną firmę, która zajmie się instalację. Umowę podpisano ze spółką Semper Power z Krupskiego Młyna. Prace montażowe ruszyły i powinny zakończyć się najpóźniej w czerwcu.

Mieszkańcy z którym zostały zawarte umowy mają czas do końca lutego na wpłatę swojego udziału. Ten zależy od mocy kotłów i wynosi 6,5 tys. zł, 6,9 tys. zł oraz 7,3 tys. zł.

Uwaga! Instalatorzy przystąpią do pracy po potwierdzeniu przez urzędników, że pieniądze znalazły się na koncie samorządu!

I jeszcze jednak ważna kwestia. – Wpłacający otrzyma fakturę VAT, którą potem będzie mógł odliczyć w rozliczeniu PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej – przypomina Urząd Gminy.

Mieszkańcy uczestniczący w projekcie OZE będą mieli też montowane kolektory słoneczne (146 instalacji) oraz ogniwa fotowoltaiczne (225).

Do zainstalowania kolektorów zgłosiły się trzy firmy, natomiast o zlecenie na fotowoltaikę stara się siedem podmiotów. Urząd jeszcze nie rozstrzygnął przetargu.

Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się montażu? Po podpisaniu umów z wybraną ostatecznie firmą czyli prawdopodobnie od kwietnia.

Na szczęście wkład własny mieszkańców będzie mniejszy niż początkowo przewidywano.

Oferowane ceny za montaże instalacji są niższe i tym samym możliwe będzie zmniejszenie udziałów finansowych Mieszkańców – informuje Urząd Gminy.

Jaka jest różnica? To zależy od liczby paneli i mocy fotowoltaiki. Oszczędność wyniesie 500 lub 1000 zł.

Szczegóły płatności mieszkańcy poznają wkrótce, podczas podpisywania umów w Urzędzie Gminy Trawniki. W grę wchodzą dwie raty. I w tym przypadku w grę wchodzi ulga termomodernizacyjna.

Zgodnie z planem, wszystkie kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne będą zamontowana do końca listopada.

(rp)

Artykuł przeczytano 205 razy

Last modified: 19 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?