poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Talenty z „Baczyńskiego”

Autor: |

Wakacje w pełni i uczniowie korzystają z zasłużonego wypoczynku, my zaś przypominamy o sukcesach, jakie odnieśli pod koniec roku szkolnego. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego sprawdziła swoje umiejętności na recytatorskiej, muzycznej i plastycznej niwie, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Recytatorskie potyczki

Milena Binięda (kl. IIA LO3) i Patrycja Szyba (kl. IIC LO3) zostały laureatkami ogólnopolskiego Wielkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Byłem jak lipy szelest”, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Jury, pod przewodnictwem Barbary Borys-Damięckiej, reżyser teatralnej i filmowej, dostrzegło talent świdniczanek i przyznało II miejsce Milenie oraz wyróżnienie Patrycji. Recytatorskie zmagania, ze względu na pandemię, odbyły się online. Wzięło w nich udział około 100 uczestników.

Licealistki stanęły przed zadaniem interpretacji wiersza pt. „Przypowieść”, natomiast drugi utwór do recytacji mogły wybrać samodzielnie. Milena, pod opieką polonistki Wiesławy Lisek, zmierzyła się z „Nocą samobójczą”. Patrycja, pod okiem polonistki Magdaleny Skwarczyńskiej-Zuch, zajęła się „Chorymi myślami”.

– Spotkania z nauczycielkami odbywały się online, co nieco utrudniało przygotowania. Nagrywanie filmów z recytacjami też nie należało do najłatwiejszych. Miałyśmy bardzo dużo prób, zanim wybrałyśmy najlepszą, naszym zadaniem, wersję. Zdecydowanie wolimy mówić na żywo, przed publicznością i jurorami, bo ważny jest bezpośredni kontakt. Wideo nie oddaje wszystkich emocji. Chociaż chyba nie było źle, skoro otrzymałyśmy nagrody. To wielka radość i satysfakcja, że ktoś docenił nasz wysiłek. Bardzo się cieszymy – mówią dziewczęta i już deklarują udział w kolejnych konkursach.

Nauczycielki licealistek zaznaczają natomiast ogromny wkład pracy, jaką włożyły ich podopieczne, by wziąć udział w recytatorskiej rywalizacji.

– Pracowały bardzo intensywnie i jesteśmy dumne z ich osiągnięć – podkreślają Wiesława Lisek i Magdalena Skwarczyńska-Zuch. –  Wbrew pozorom nie jest łatwo zrealizować nagranie. Trzeba mieć odpowiednie warunki i sprzęt. Oczywiście, można nagrywać wiele razy, aż efekt będzie idealny, ale to sprawiło, że wszyscy uczestnicy przysłali swoje najlepsze wystąpienia i poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki. Recytacja online to na pewno zupełnie inny rodzaj przeżycia niż występ na scenie, przed publicznością.

Śpiewanie po angielsku

Talentem kompozytorskim i wokalnym wykazał się Jarosław Leśny, z klasy IIE LO3, który wziął udział w XVIII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej w Chełmie i do Świdnika wrócił jako laureat drugiej nagrody. Warto podkreślić, że jest autorem słów i muzyki zaprezentowanego utworu.

– Informację o konkursie przekazała nam pani Jadwiga Kopniak, nauczycielka języka angielskiego. Z natury jestem osobą, która może zrobić wiele rzeczy, jeśli tylko są związane z moimi pasjami – muzyką i śpiewaniem. Uznałem, że wystartuję, chociaż czasu było niewiele. Pierwszy etap polegał na nagraniu utworu i przesłaniu go do organizatora. Można było wybrać dowolną piosenkę w języku angielskim albo skomponować własną. Postawiłem na drugą opcję, ale przyznam, że nie od razu miałem pomysł na tekst. Dopiero dwa dni przed terminem, poczułem wenę i napisałem piosenkę o …kupowaniu ubrań. Dodałem podkład muzyczny, nagranie zrealizowałem u przyjaciela, który ma odpowiedni sprzęt i wysłałem zgłoszenie. Dobrze się czułem, śpiewając utwór w takim luźnym klimacie i miałem cichą nadzieję, że jury to doceni – opowiada Jarek.

Niecodzienny tekst i dobre wykonanie chyba zaintrygowały jurorów i zakwalifikowali świdniczanina do finałowego etapu, który miał się odbyć w Chełmie w czerwcu. Wcześniej licealista wystąpił przed koleżankami i kolegami ze szkoły.

– Poświęciłem długie godziny na ćwiczenie i zaśpiewałem przed kilkoma klasami – wyjaśnia młody muzyk. – Pani Jadwiga przygotowała mnie językowo, pani Izabela Olech-Bąk od strony technicznej. To było moje pierwsze wystąpienie z mikrofonem i wokalem. Wcześniej zdarzało się, że pojawiałem się na scenie, ale przy pianinie, podczas koncertów Ogniska Muzycznego. Stresowałem się ogromnie, tym bardziej, że był to występ przed znajomymi. Bałem się, że to samo czeka mnie w finale konkursu. Po szkolnej próbie generalnej poszło jednak jak z płatka. W Chełmie zaśpiewałem bez tremy. Wiele osób powiedziało, że był to solidny występ i że ma nadzieję, że jurorzy go docenią. To było bardzo miłe.

Docenili, przyznając świdniczaninowi II miejsce. Jest się czym chwalić, bo w konkursie brało udział 26 uczestników, z których większość przygotowywała się pod okiem trenerów wokalnych.

– Jestem zaskoczony, ale też cieszę się, że moja pasja została doceniona na szerszym forum. Nie wiem, czy zawodowo zwiążę się z muzyką, ale na pewno będzie ona obecna w moim życiu. Tworzę nowoczesną muzykę, trudno określić jednoznacznie styl, idzie w kierunku rapu – dodaje licealista, którego twórczość można śledzić na kanale YouTube, pod pseudonimem Arné.

Plastyczne zmagania

Marika Kutyła, uczennica klasy IB, wystartowała w ogólnopolskim Konkursie „Urodziny W.B. Yeatsa – przekład intersemiotyczny wiersza”, zorganizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej dla uczniów szkół średnich zaangażowanych w projekt „Irlandia w szkole”.

Za czarno-białą pracę świdniczankę nagrodzono III miejscem.

Zadaniem 38 uczestników było przełożenie na obraz jednego z czterech wierszy Yeatsa, irlandzkiego poety i laureata Literackiej Nagrody Nobla.  Do wyboru mieli: „Kiedy już siwa twa głowa”, „Poeta pragnie szaty niebios”, „Wyspa na jeziorze Innisfree” oraz „Opodal ogrodów wikliny”. Licealistka postawiła na ostatni utwór i zachwyciła jurorów nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale też kreatywnością w podejściu do tematu. Opiekunem Mariki była pani Jadwiga Kopniak.

aw

Na zdjęciu od lewej: Wiesława Lisek, Milena Binięda, Jarosław Leśny, Izabela Olech-Bąk, Patrycja Szyba, Magdalena Skwarczyńska-Zuch, Jadwiga Kopniak.

Artykuł przeczytano 641 razy

Last modified: 16 lipca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?