wtorek, 22 września 2020r.

Sztuka recytacji tym razem on-line

Autor: |

90 uczniów szkół podstawowych nadesłało swoje recytacjie na 53. Wojewódzki Turniej Poezji Dziecięcej on-line, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Jury wyłoniło 12 laureatów oraz wyróżniło 20 uczestników. Wśród nich znaleźli się również świdniczanie.

Celem turnieju, który w tym roku, ze względu na pandemię, odbył się za pośrednictwem Internetu, jest popularyzacja literatury dziecięco-młodzieżowej w środowisku szkolnym, budzenie wrażliwości najmłodszych na piękno języka i bogactwo jego odcieni oraz wykrywanie uzdolnień w zakresie interpretacji tekstów literackich. Uczestnicy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Wprawdzie ominęła ich trema związana z występem przed publicznością, jednak nowa formuła konkursu również wymagała dużego wysiłku. Młodzi recytatorzy musieli nagrać filmik ze swoją interpretacją wybranego utworu, a jego czas nie mógł przekroczyć 3 minut.
Wśród osób, które podjęły wyzwanie, znaleźli się również uczniowie ze Świdnika. Jury wyróżniło trzech z nich. Wszyscy uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 7. Dawid Banaszek z klasy 5d recytował wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Grabki”. Michał Szyszło, uczeń kl. 5b, zajął się interpretacją utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Dyrektor i pomnik”. Chłopców przygotowywała Karolina Suszek, nauczycielka języka polskiego. Michał Marjasiewicz z klasy 1 Montessori, który pracował pod okiem wychowawczyni Ewy Hanc, wybrał wiersz Agnieszki Galicy „Komputer zachorował”. Dyplomy otrzymali drogą elektroniczną.
– Serdecznie dziękujemy dzieci i młodzieży za wspaniały udział w tegorocznej edycji Turnieju, nauczycielom za trud włożony w ich przygotowanie. Jednym i drugim – za pokonanie ograniczeń, jakim stawiamy czoła w tym roku – czytamy na stronie organizatora.
Należy również dodać, że Michał Marjasiewicz zajął III miejsce w I Wojewódzkim Przeglądzie Prezentacji Multimedialnych uczestników 39. Małego Konkursu Recytatorskiego. Jego organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Zgłoszono 69 prezentacji. Nagrodzono i wyróżniono 13 osób.
Występy młodych artystów żywego słowa można obejrzeć na facebokowym profilu SP nr 7.
aw, fot. z arch. uczniów SP 7

Artykuł przeczytano 558 razy

Last modified: 17 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?