poniedziałek, 20 maja 2024r.

Szpitalna rewolucja za miliony

Autor: |

Sprzęt pojawił się już w przychodniach, na oddziałach szpitalnych i w sali operacyjnej. Do końca listopada świdnicki SP ZOZ zrealizuje pierwszy etap wielomilionowego przedsięwzięcia. Dzięki unijnemu wsparciu, lecznica wymieni około 90 proc. urządzeń i zyska m.in. pracownię tomograficzną.

Lista sprzętu, który w ramach tzw. mega projektu szpitalnego miał trafić do świdnickiego szpitala, robi wrażenie.

Znajdziemy na niej, m.in.: aparat do echokardiografii z dodatkową głowicą neonatologiczną, defibrylator z funkcją kardiowersji, respiratory, kardiomonitory z kapnografem, sprzęt do insulinoterapii i żywienia pozajelitowego, monitor zwiotczenia mięśniowego, videolaryngoskop, pełnoprofilowy aparat USG z kompletem głowic, zestaw do laparoskopii z torem wizyjnym i oprzyrządowaniem ginekologicznym i chirurgicznym, stoły operacyjne dla sal ginekologicznej i położniczej.

Większość urządzeń już dojechała do świdnickiego szpitala i od razu zaczęli z nich korzystać pacjenci.
– Właśnie kończymy pierwszy etap projektu, czyli zakupy sprzętu na kwotę 3,8 mln zł. Jest duża szansa, że już na początku listopada wszystkie zamówione urządzenia do nas dotrą – mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ.

Specjalistyczne urządzenia trafiły do przychodni przy ul. Leśmiana, m.in. do poradni ginekologiczno – położ
niczej, chorób płuc, chirurgii urazowo – ortopedycznej czy kardiologicznej. – Dodatkowo, po wielu latach, uda się nam również zainstalować w tym budynku windę, w istniejącym już szybie – tłumaczył J. Kamiński. Ostatnim etapem prac w przychodni będzie remont pomieszczeń.

Do projektu nie wpisano tylko odnowienia korytarzy. – Okazało się, że taki wydatek jest kosztem niekwalifikowalnym – wyjaśnia szef świdnickiego szpitala.

Wiele zmieniło się również na oddziałach szpitalnych. Przede wszystkim trafiło na nie już ponad 90 nowych łóżek. Na tym jednak nie koniec, bo docelowo wymianę przejdą wszystkie. Władze SP ZOZ zaprezentowały w minionym tygodniu specjalistyczne urządzenia, z których już korzystają oddział wewnętrzny i intensywnej terapii. Nowy sprzęt pojawił się także na sali operacyjnej.

Szpitalny mega projekt opiewa na blisko 8 mln zł. W tej kwocie 4,5 mln zł to pomoc unijna. Kolejne przetargi władze szpitala planują na przełomie roku. Na liście zakupów jest jeszcze m.in. tomograf. Wcześniej jednak zostaną przebudowane pomieszczenia szpitalne, w których powstanie pracownia tomograficzna.

Artykuł przeczytano 2802 razy

Last modified: 30 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content