czwartek, 22 lutego 2024r.

Szlakiem historii Wyklętych

Autor: |

Miłośnicy historii i aktywnego spędzania czasu mogą się powoli szykować na kolejną, siódmą już edycję Marszu Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Wydarzenie odbędzie się 22 października.

– Data jest nieprzypadkowa. Marsz organizujemy zawsze w okolicach 21 października. W ten właśnie dzień, w 1963 roku, po 24 latach zbrojnej konspiracji, Józef Franczak, zginął w zasadzce przygotowanej przez Służbę Bezpieczeństwa. Odwiedzimy miejsce, gdzie poległ. Trasa będzie liczyła ok. 30 km. W dużej mierze obejmie leśne i polne ścieżki. Pójdziemy w tempie turystycznym, będą przerwy na odpoczynek.  Każdy, kto do nas dołączy, otrzyma pakiet startowy – mówi Michał Kamela ze Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, komendant świdnickiego marszu.
Karty zgłoszenia są dostępne na facebookowym profilu stowarzyszenia. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców.

Harmonogram marszu:
7.00 – Msza Św. w intencji Józefa Franczaka „Lalusia” i innych żołnierzy II konspiracji (kościół pw. NMP Matki Kościoła)
7.30 – Zbiórka uczestników marszu (przy kościele)
ok. 8.00 –  Wymarsz na trasę
ok. 9.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Lesie Krępieckim
ok. 11.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu zamordowania Józefa Franczaka „Lalusia” w Majdanie Kozic Górnych
ok. 12.00 – Przerwa na poczęstunek
ok. 16.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie i przy pomniku Józefa Franczaka w Piaskach
ok. 16.30 – Meta Marszu i poczęstunek, wręczenie uczestnikom odznak za trzykrotny udział, wręczenie pamiątkowych medali tym, którzy po raz piąty uczestniczyli w marszu
ok. 19.00 – Zakończenie Marszu
Stowarzyszenie, które jest organizatorem wydarzenia, zaznacza, że program może ulec zmianie.

aw

Artykuł przeczytano 1259 razy

Last modified: 18 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »