poniedziałek, 09 września 2024r.

Sześć dekad pod skrzydłami

Autor: |

Od lat kształci specjalistów w branży lotniczej i nie tylko. Szczyci się znanymi absolwentami i naukowymi osiągnięciami. Nie ustaje również w pogoni za nowinkami technicznymi oraz edukacyjnymi. W piątek Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej zatrzymało się na chwilę, żeby uczcić swoje sześćdziesięciolecie.

Powstała niemal razem z miastem. Podobnie jak Świdnik wyrosła przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących została utworzona 19 sierpnia 1959 roku. Początkowo kształciła kadry tylko na potrzeby WSK. Szybko ewoluowała, rozrastała się i proponowała coraz to nowe kierunki. Od 1970 roku w szkole zaczęło działać technikum. W tym samym roku ZSZ przeniosła się do nowego budynku. W 2000 roku rada powiatu zdecydowała o zmianie nazwy na obecną, czyli na Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Z czasem placówka wzbogaciła się o warsztaty, nowe obiekty sportowe, wyposażenie. Postawiła również na nowoczesną naukę specjalistów dla branży lotniczej, którzy mogą zdobyć w szkole międzynarodowy certyfikat Part – 147. Placówka realizuje również projekty unijne, wysyła swoich uczniów na atrakcyjne staże, współpracuje z pracodawcami i uczelniami wyższymi, remontuje budynki i wyposaża warsztaty. W piątek społeczność szkolna podsumowała swoją dotychczasową historię podczas jubileuszu 60 – lecia placówki.

Uroczystość poprowadziła Anna Goral, obecna dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk oświatowych i samorządowych. Przyjechali do Świdnika z życzeniami i wspomnieniami. W imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty gratulacje składała Elżbieta Denejko, dyrektor wydziału kształcenia zawodowego i ustawicznego w LKO.
– Jestem tu w podwójnej roli, również jako były pracownik tej szkoły. Czas w niej spędzony dał mi wiele dobrych doświadczeń, które mogę teraz wykorzystywać – mówiła.

Życzenia dla świdnickiej szkoły przekazał również Mirosław Tarkowski, dyrektor departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim.
– Każdy etap w życiu ma swoje różne odcienie, wracając w mury tej szkoły, towarzyszą mi emocje pozytywne – mówił M Tarkowski, który również przez lata był związany ze świdnicką placówką.

Podziękowania od wojewody przekazał Radosław Brzózka, doradca Przemysława Czarnka. Zasługi szkoły przypominał również starosta Łukasz Reszka.
– Szkoła przez ponad pół wieku nie tylko uczyła, ale i wychowywała młodzież. Jesteście kuźnią talentów. Absolwenci tej szkoły rozsławiają Świdnik nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie – podkreślał.

– Życzymy satysfakcji z realizacji szkolnych zadań i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym dla władz szkoły i nauczycieli – dodawał Włodzimierz Radek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku i przewodniczący rady Miasta.

Dużo wzruszeń wszystkim gościom uroczystości przysporzyło zwłaszcza wystąpienie byłej dyrektor PCEZ.
– 38 lat z tych sześćdziesięciu to moje lata spędzone właśnie tutaj, wtedy kiedy wykonywałam to, co przez całe życie ukochałam najbardziej. Byłam nauczycielem, po prostu – mówiła Alina Grochowicz.

Podczas uroczystości swoje lata w szkole wspominali również byli dyrektorzy: Andrzej Krygier i Tadeusz Paterek. Nie zabrakło także występów artystycznych obecnych uczniów placówki, recytacji i urodzinowego tortu. Na koniec nauczyciele odebrali dyplomy i zaprosili wszystkich do wspólnego wykonania utworu Marka Grechuty. Po ich występie, scenę przejęli Dariusz Tokarzewski i Mariusz Matera. Jubileuszowe uroczystości zakończyło zwiedzanie szkoły.

Artykuł przeczytano 3099 razy

Last modified: 3 czerwca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content