wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Świętowali tłusty czwartek

Autor: |

Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek. A Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków usmażyła – głosi staropolskie przysłowie. Słowa te wzięli sobie do serca członkowie świdnickiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, racząc się podczas popołudniowego spotkania wypiekami z marmoladą.
Gości powitała Anna Stachyra, przewodnicząca oddziału, ostrzegając jednocześnie, że jeśli ktoś nie zje chociaż jednego pączka, nie będzie mu się wiodło przez cały rok.
O słodkim zwyczaju opowiedziała natomiast Wiesława Brzuś: – Dlaczego świętujemy tłusty czwartek a nie słodki? Odpowiedzi musimy szukać w średniowieczu. Ostatni czwartek przed wielkim Postem rozpoczynał huczne pożegnanie z karnawałem. Trzeba było najeść i napić się do syta, żeby przez kolejne 40 dni ograniczać spożywanie mięsa i tłustych potraw. Jednym z przysmaków popularnych w tamtych czasach były właśnie pączki. Różniły się jednak bardzo od tych współczesnych. Pieczono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem słoniną lub mięsem. Podawane były ze skwarkami, a popijano je…wódką albo piwem. Nazywano je pampuchami lub kreplami – do dziś nazwa ta funkcjonuje na Górnym Śląsku.

Słodkości znikały z talerzy błyskawicznie, a kto już się nimi nasycił, miał jeszcze okazję spróbować pysznych pasztecików z nadzieniem gyros, czerwonego barszczyku, a nawet chleba ze smalcem i ogórkami.  Wszystkie potrawy przygotowały członkinie związku.

Podczas spotkania rozmawiano nie tylko o zwyczajach, ale także o wydarzeniach, w których związkowcy brali udział oraz planach na przyszłość. Obecnie świdnicki oddział, razem z kołem w Mełgwi, liczy 220 osób.

– W walentynki kilkanaście osób było z wizytą w Puchaczowie, w Domu Pobytu Dziennego – opowiadała Anna Stachyra. – Grała orkiestra górnicza, był poczęstunek. Plany na najbliższe miesiące mamy ogromne. Przed Wielkanocą zorganizujemy warsztaty robienia pisanek. Z okazji Dnia Inwalidy chcielibyśmy pojechać do Muzeum Wsi Lubelskiej i tam trochę się zintegrować. Planujemy też odwiedzić ogród botaniczny i Kozłówkę. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie wycieczki do Wilna.  Zapewne będziemy świętować Dzień Seniora, a w jego ramach ogłosimy konkurs twórczości seniorów. Chcemy też nawiązać bliższą współpracę z kołem w Mełgwi. Może uda się wspólnie powitać wiosnę?

aw

 

 

Artykuł przeczytano 2295 razy

Last modified: 1 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content