poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Świętowali Dzień Patrona

Autor: |

Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 wczorajszy dzień był szczególny. 142 lata temu urodził się Władysław Sikorski, którego imię nosi placówka. Uczniowie i nauczyciele spotkali się, by uczcić jego pamięć.

– Chcemy przypomnieć o tym, co najważniejsze oraz pogłębić wiedzę historyczną związaną z gen. Władysławem Sikorskim – przywitał zgromadzonych gości Maciej Kloc z 4 klasy, który poprowadził spotkanie wraz z Amelią Gorzel.

Amelia przybliżyła historię gen. Sikorskiego: – Urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym, zmarł 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze. Był generałem broni Wojska Polskiego, premierem i ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. Pełnił funkcję premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zasłynął jako twórca i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Głos zabrali zgromadzeni goście. Jako pierwszy wystąpił dyrektor szkoły, Mirosław Król: – Moi drodzy, dzisiaj trzeba odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie. Po co nam patron, po co jego święto? Odpowiedź jest w życiorysie generała Władysława Sikorskiego. Musimy zwrócić uwagę szczególnie na dwie rzeczy: jego patriotyzm oraz chęć zdobywania wiedzy. Dokładnie to, co powinniśmy naśladować. Ukończył szkołę i studia we Lwowie. W wieku 50 lat studiował jeszcze na Akademii Wojskowej w Paryżu – jego umiłowanie wiedzy jest godne naśladowania. Włączał się w działalność niepodległościową, rozpoczął karierę jako oficer. Jako społeczność szkoły żyjmy jego wartościami, czyli patriotyzmem i chęcią zdobywania wiedzy.

Ryszard Borowiec, były, wieloletni dyrektor SP nr 4, który został zaproszony na uroczystość, również skierował kilka słów do zebranych gości, przedstawiając historię nadania imienia szkole: – Pracowałem w tej szkole 36 lat, 26 lat jako dyrektor. Jak to się stało, że szkoła zdobyła tak wybitne imię? Placówka powstała przy ul. Wojska Polskiego. Patronem liceum znajdującego się w tym budynku jest Krzysztof Kamil Baczyński. W momencie powstawania szkoły, w 1982 roku, kiedy wszyscy zastanawiali się nad jej imieniem, padła prosta podpowiedź od mieszkańców osiedla Adampol. Wśród nich byli żołnierze gen. Sikorskiego.

Podczas spotkania wystąpili również uczniowie. Hanna Kulig i Alicja Piotrowska przygotowały wiersz pt. „Wielkość”, Inga Bełz wyrecytowała utwór pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, a Nikola Kosior wykonała utwór pt. „Białe róże”. O oprawę muzyczną zadbała grupa pod kierunkiem p. Agnieszki Czajki. Przedszkolaki także zapragnęły upamiętnić postać patrona.

Apel zakończyła wicedyrektor SP nr 4, Krystyna Zarosińska: – Przed nami jeszcze jeden bardzo ważny moment. Pragnę teraz poprosić Małgorzatę Michalczuk, która wraz z delegacją uczniów złoży wiązankę kwiatów przed popiersiem naszego patrona.

« z 2 »

Artykuł przeczytano 811 razy

Last modified: 22 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »