środa, 21 października 2020r.

Święto modelarzy

Autor: |

Miniaturowe samoloty, czołgi i samochody, ale także postaci znane z filmów i bajek oraz niezwykłe budynki można było zobaczyć podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych. Wydarzenie, zorganizowane przez Klub Modelarski „Taurus”, Strefę Historii, Miejski Ośrodek Kultury i Galerię Venus, przyciągnęło miłośników z Polski i zagranicy.

Efekty wielu godzin pracy pokazali twórcy ze Świdnika, Franciszkowa, Lublina, Kielc, Rzeszowa, Ostrowa Świętokrzyskiego, Ćmiłowa, Zaburza, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Czarnej Białostockiej, miejscowości Wysokie oraz Nowosybirska w Rosji. W ramach części konkursowej zaprezentowano 174 modele.

– Jesteśmy zadowoleni z festiwalu. Frekwencja, mimo aktualnej sytuacji, dopisała. Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli się spotkać – mówi Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.

Konkurs został podzielony na dwie główne kategorie: seniorzy i juniorzy. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 47 osób. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata. Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Przyznano również nagrody specjalne. Nagrodę od Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych otrzymał Stanisław Jabłoński, od burmistrza Waldemara Jaksona – Paweł Janczarek, a od dyrektora MOK – Dominik Ołdakowski. Wyróżnienie od organizatorów trafiło do Klubu Modelarskiego „Modelandia”. KM „Taurus” uhonorował Bernarda Tomasika i Michała Tafila, firma Navcom Systems Fly – Kacpra Mazura, Galeria Venus – Jarosława Kalatę. Wyróżnienie specjalne „W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej” powędrowało do Łukasza Wdowiaka.

Nagrodę Grand Prix otrzymali Grzegorz Niewlacil (za model samolotu w polskich barwach), Łukasz Wdowiak (za model okrętu pod polską banderą) oraz Zbigniew Imieliński (za model BWP Bumerang).

Nie tylko konkurs

W tym roku, w ramach festiwalu świdniczanie zobaczyli nie tylko prace konkursowe. Na odwiedzających Galerię Venus czekały wyjątkowe wystawy. Pokazano motocykle WSK ze zbiorów Strefy Historii, modele samolotów ciężarowych autorstwa Krzysztofa Ceforskiego, wystawę modeli plastikowych „Samochody świata” w skali 1:12 i 1:24 Zbigniewa Zakrzewskiego, okrętów wykonanych przez Andrzeja Galińskiego, lokomotyw stworzonych przez Janusza Skowrońskiego, samolotów Bogusława Pawłowskiego. Chętni podziwiali także śmigłowce w skali 1:10, które były produkowane przez PZL-Świdnik oraz szybowiec PWS-101 „Kubuś” w skali 1:3,8, który członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa budują w Strefie AK1.

– Łącznie w Świdniku można było dziś zobaczyć ponad 300 modeli – dodaje A. Misiurski.

Nie zabrakło też artystycznych emocji. Na scenie wystąpiła Monika Szymczyk, która przygotowała dla świdniczan krótki recital. Coś dla siebie znaleźli także ci, którzy chcieli powalczyć o nagrody. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla mieszkańców test z pytaniami o Świdnik i maszyny w nim produkowane. Odpowiedzi ukryto na wystawach i w Strefie Historii. Osoby, które poprawnie rozwiązały test otrzymały prezenty.

Podczas festiwalu odbyła się także zbiórka pieniędzy na leczenie dwunastoletniego Kuby z Franciszkowa, który w czerwcu doznał dwóch udarów mózgu. W pomoc chłopcu zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i 7. Osoby, które nie miały okazji wrzucić dziś pieniędzy do puszki, mogą zrobić to również online. Wciąż możliwe są wpłaty na stronie internetowej www.siepomaga.pl/kuba-wysokinski. Do tej pory udało się zebrać 46 091 zł. Chętni mogą oddać 1% podatku: numer KRS 0000396361 oraz cel szczegółowy 1%: 0084681 Kuba lub dołączyć do grupy na Facebooku „Licytacje dla Kuby Wysokińskiego”, gdzie prowadzone są aukcje.

Artykuł przeczytano 214 razy

Last modified: 5 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?