poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

Świdnik uzbroi wojsko

Autor: |

Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dzisiaj  w siedzibie PZL-Świdnik umowę na dostawę 32 śmigłowców AW149. Jej wartość to 8,25 mld zł. Śmigłowce trafią do Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Pierwsze śmigłowce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. – To bardzo istotne, szczególnie w kontekście wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą. Podjęliśmy decyzję o skokowym przyśpieszeniu modernizacji wojska. Sytuacja w Ukrainie pokazała jak ważna jest silna i nowoczesna armia – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak i dodał: – Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL-Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej.

Wicepremier podkreślił również, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią: – To maszyny, które powstają w ramach grupy Leonardo. PZL-Świdnik jest w jej ramach jednym z czołowych zakładów. Wyraził przy tym zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL-Świdnik.

W uroczystości uczestniczył również wiceminister finansów Artur Soboń: – Jest to ogromny co do wartości i zaawansowania technologicznego kontrakt, który decydująco wpłynie na rozwój PZL-Świdnik. Oznacza  on również gwarancję utrzymania miejsc pracy. Wojsku daje perspektywę uzyskania w krótkim czasie nowoczesnego śmigłowca. Mam również osobistą satysfakcję. Podpisaniem kontraktu na Caracale rząd PO-PSL chciał de facto zlikwidować fabrykę w Świdniku. Przeciwstawienie się temu było głównym powodem mojego startu w wyborach parlamentarnych. Dzisiaj mogę powiedzieć, że choć nie wszyscy w to wierzyli, konsekwentne działanie zakończyło się sukcesem. Mam nadzieję, że to nie koniec. Będę zachęcał obie strony do jak najszybszego podjęcia rozmów o modernizacji 43 Sokołów służących w wojsku.

Radości z podpisania umowy nie kryje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika: – To bardzo ważny dzień dla miasta i znakomita wiadomość z kilku powodów. Po pierwsze daje PZL-Świdnik pewność stabilnego funkcjonowania przez wiele lat, bo przecież dostawy śmigłowców wiążą się również z obsługą posprzedażną. Kontrakt wzmacnia także pozycję świdnickiej spółki w ramach koncernu Leonardo. Dla mnie oczywiście równie ważny jest aspekt społeczny polegający na utrzymaniu, a może i zwiększeniu liczby miejsc pracy.

Umowa obejmuje dostawę śmigłowców wraz z pakietem logistycznym (zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców) i szkoleniowo-symulatorowym (kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego, a także dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego).

MON informuje, że śmigłowce AW149 zostaną wyposażone, między innymi, w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

AW149 jest wielozadaniowym śmigłowcem wojskowym zdolnym do realizacji lotów w dzień i w nocy (Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules – VFR/IFR i Night Vision Conditions – NVC). Jego maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg, możliwe jest jej zwiększenie do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca to 313 km/h, przelotowa: 287 km/h. Maksymalny zasięg: 958 km, maksymalna długość lotu: 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład 19 pasażerów. Załogę stanowią 2 osoby, ale podstawowe zadania mogą być realizowane przez jednego pilota. Maszyny tego typu trafiły wcześniej na wyposażenie sił zbrojnych Włoch i Tajlandii. W 2020 roku zostały zakupione przez Egipt.

fot. MON

Artykuł przeczytano 331 razy

Last modified: 1 lipca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »