poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Świdnik przyjazny seniorom

Autor: |

Dzisiaj, w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się Wojewódzki Dzień Seniora 2021. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele miast, uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora oraz innych organizacji zajmujących się osobami starszymi. Obchodom towarzyszyły występy artystów, wykłady na temat bezpieczeństwa osób starszych, w tym zagadnień związanych z pandemią oraz ochroną przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Podczas spotkania rozstrzygnięto także konkursy „Gmina przyjazna seniorom” oraz „Aktywny senior”, w których laureatami zostały gmina Świdnik oraz Świdnicka Rada Seniorów.

Nagrodę w imieniu gminy, z rąk Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Małgorzaty Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, odebrał Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. Świdnicką Radę Seniorów reprezentowała Anna Stachyra.

– Nagrodę otrzymaliśmy od Marszałka Województwa Lubelskiego jako jedyne w województwie miasto wielkości powyżej 35 tysięcy mieszkańców. Cieszymy się z niej, ale najbardziej chcielibyśmy, żeby cieszyli się sami seniorzy, dlatego, że ich wkład w uzyskanie wyróżnienia jest ogromny. Samorząd Świdnika stara się bardzo intensywnie współpracować ze środowiskiem seniorów od przynajmniej 20 lat, a więc od czasów, kiedy w całym kraju nie było jeszcze tak powszechnej świadomości potrzeby tworzenia dla nich przyjaznych warunków do życia i aktywności społecznej. Przypomnę o uruchomieniu działalności Miejskiego Centrum Usług Społecznych, obecnego Dziennego Domu Seniora, a także zachęcaniu seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta. Dzieje się to, między innymi poprzez działalność Świdnickiej Rady Seniorów, pracom której przypatruję się i uczestniczę w nich jako przedstawiciel burmistrza. Mam tam do czynienia z ludźmi, którzy doskonale znają miasto, którym zależy jego dobru, a przy tym dysponującymi ogromnym doświadczeniem i mądrością życiową. Dzięki temu mogą być źródłem refleksji pozwalającej łatwiej rozwiązywać wszelkiego rodzaju problemy naszej społeczności. Bardzo sobie cenię ich głos konsultacyjny, ponieważ naszą dewizą przy podejmowaniu wszelkich decyzji jest jak najszersze ich przedyskutowanie. Cenną inicjatywą jest również działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w którym rodzą się pomysły przynoszące pożytek całej społeczności miasta. Jak widać seniorzy nie tylko czerpią z wszelkich tworzonych dla nich udogodnień, ale odpłacają się, czyniąc nasze życie barwniejszym i mądrzejszym. Trzeba podkreślić znaczenie Centrum Usług Społecznych w Świdniku w zaangażowanie i działania podejmowane dla seniorów. Szczególne podziękowania należą się Pani Beacie Portce oraz Panu Andrzejowi Mańce i wszystkim pracownikom CUS. To między innymi dzięki ich pracy otrzymaliśmy takie wyróżnienie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Lubelskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

ao, jmr

Artykuł przeczytano 734 razy

Last modified: 28 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »