poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Świdnik był pierwszy

Autor: |

8 lipca 1980 roku pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” rozpoczęli strajk, zakończony pierwszym w historii porozumieniem z władzami komunistycznymi, i który przeszedł do historii jako Świdnicki Lipiec. Jak co roku, różne uroczystości i akcje w naszym mieście przypominają kolejnym pokoleniom o tym wydarzeniu.

W ostatni wtorek Miejsko-Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Świdniku zorganizował XV wakacyjny Mundial Piłkarski o Puchar Świdnickiego Lipca. W niedzielę 7 lipca w kościele pw. NMP Matki Kościoła, o godz. 10.00 zostanie odprawiona z tej okazji uroczysta msza święta. Wydarzenie upamiętnią również krwiodawcy z Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. W niedzielę, na parkingu przed świątynią przy ul. Wyszyńskiego zaparkuje ambulans RCKiK, a chętni będą mogli oddać krew lub zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w godz. 8.00-13.00

Z kolei Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku organizuje „Warsztaty ze Strefą Historii” – zajęcia plastyczne dla dzieci i ich rodziców, które odbywać się będą w dniach 8, 10 oraz 12 lipca w godzinach 14.00 – 16.00, na I piętrze Galerii Venus.

Partnerami wydarzeń związanych z obchodami Świdnickiego Lipca są: Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury, PZL-Świdnik S.A. Spółka z Grupy Leonardo Helicopters, KM NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik S.A., Galeria Venus, a patronat honorowy nad nimi objęli burmistrz Marcin Dmowski i starosta Waldemar Jakson.

mk

Artykuł przeczytano 135 razy

Last modified: 3 lipca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content