środa, 21 października 2020r.

Świdniczanie wśród odznaczonych

Autor: |

Dziś, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej. Wśród 36 wyróżnionych byli również świdniczanie i osoby związane z naszym miastem.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Pierwszy raz przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyże nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Otrzymują je działacze opozycji antykomunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Odznaczenia opozycjonistom wręczył Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– To w Świdniku zaczął się Lubelski Lipiec i realizacja marzenia o wolnej i uczciwej Polsce. Za to marzenie wielu mieszkańców zapłaciło wysoką cenę. Solidarność była kolejnym łańcuchem walki Polaków o niepodległy kraj. To wy byliście pokoleniem walczącym o wolność – mówił szef IPN.

Odznaczenia otrzymało 36 osób, 3 krzyże przyznano pośmiertnie. Krzyżami zostali wyróżnieni również świdniczanie i osoby związane z naszym miastem: Władysław Kuś, Marian Kalicki oraz Stanisław Żurek.

Słowa uznania do wyróżnionych osób skierował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. –Otrzymałem wczoraj biogramy wszystkich, którzy zostali dzisiaj odznaczeni. Była to lektura nie tylko wzruszająca, ale pokazująca jak trudne były ich losy. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Składam wam również hołd w imieniu polskiego rządu. Jesteście dla nas nie tylko bohaterami, ale również wzorem do naśladowania.

Uroczystość uświetnił świdnicki zespół Helicopters Brass Orchestra. Muzycy zagrali, między innymi: „Poloneza” i „Marsz Lubelski”.

nat

Artykuł przeczytano 914 razy

Last modified: 2 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?