piątek, 23 lutego 2024r.

Świdnicki Orszak (foto+film)

Autor: |

Już po raz ósmy świdnickimi ulicami przeszła jasełkowa procesja. Orszak Trzech Króli, którego organizatorem było Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka, wyruszył z placu Konstytucji 3 maja tuż po godz. 14.00, pod hasłem „Cuda, cuda, ogłaszają”. W barwnym korowodzie, prowadzonym przez gwiazdę, wzięły udział tłumy mieszkańców.

Świętowanie Dnia Objawienia Pańskiego rozpoczęła wspólna modlitwa, poprowadzona przez ks. Leszka Surmę, proboszcza parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Głos zabrali wiceminister Artur Soboń, burmistrz Waldemar Jakson i starosta Łukasz Reszka, przypominając o tradycji jasełek i wielkim znaczeniu orszaku oraz życząc zebranym, by przez cały 2020 rok podążali za Tym, który się narodził. Bogdan Błaszczuk, prezes Wspólnoty Świdnickiej, zachęcał do wsparcia Daniela Siegiedy. Na rzecz świdniczanina kwestowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas SP nr 5.
Zgromadzeni na placu obejrzeli mansjon o Marii brzemiennej oraz scenkę zatytułowaną „Olśnienie Mędrców”. Trzej Królowie tym razem przybyli na …motocyklach, oczywiście ze swoimi świtami. Orszak afrykański króla Baltazara reprezentowały maluchy z P nr 2 i 3 oraz uczniowie SP nr 3. Wystąpili w niebieskich barwach, a ich hasło to „Bóg się rodzi! Moc truchleje!”. Zieleń to kolor szat azjatyckiego króla Melchiora. Jego dwór stanowiły dzieci z P nr 6 i 7 oraz SP nr 5. Maszerowały z okrzykiem „Chrystus się rodzi! Nas oswobodzi!”. Czerwony kolor przywdział europejski król Kacper, któremu towarzyszyli najmłodsi z P nr 4 i 5 oraz uczniowie SP nr 4 i 7. Ich hasło to „Witaj Dzieciąteczko w żłobie! Wyznajemy Boga w Tobie”.
W drodze do kościoła pw. NMP Matki Kościoła wierni obejrzeli mansjony zatytułowane „Herod” (aktorzy „Teatru Drogi”), „Walka dobra ze złem” (Stowarzyszenie i chór św. Kingi) i „Brama anielska” (Teatr Kto tam?). Był także pokaz tańca z ogniem, przygotowany przez Gród Słowiański Choina-Horodyszcze. Na schodach świątyni królowie pokłonili się Narodzonemu Dzieciątku i złożyli Mu dary. Dla Jezusa zagrali też pasterze (Kapela Drewutnia). Wydarzenie zakończyła msza św., odprawiona w intencji uczestników i przyjaciół orszaku. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała schola Nutki Chwały.
aw

Anieli grają, króle witają
To hasło konkursu plastycznego, ogłoszonego w ramach tegorocznego Orszaku Trzech Króli, do udziału w którym zostali zaproszeni najmłodsi świdniczanie. Jego organizatorem jest Przedszkole nr 4, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli nr 2. Prace można przynosić do placówki (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1) do 17 stycznia.
Temat konkursu to Święto Objawienia Pańskiego, technika prac jest dowolna. Plastyczna rywalizacja oceniania będzie w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki w wieku 3-4 lata, dzieci w wieku 5-6 lat, uczniowie klas I-III. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas uroczystego podsumowania Orszaku.

« z 4 »

Artykuł przeczytano 5913 razy

Last modified: 6 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »