Wielkanoc ma nie tylko wymiar duchowy. To również czas rodzinnych spotkań i chociaż w tym roku również będą one ograniczone z powodu pandemii, panie domu muszą zadbać o przygotowanie smacznych potraw na świąteczny stół. Przepisami podzielili się z nami uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. C. K. Norwida, a także Filip Tryniecki, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Nietypowo z Norwida
– Naszepropozycje potraw na Wielkanoc są może nietypowe, ale za to proste i szybkie w przygotowaniu, a zarazem smaczne i efektownie wyglądają. Zachęcamy do ich wypróbowania – mówi Małgorzata Motyl, opiekunka młodzieży z Zespołu Szkół nr 1.
Chleb Gosi
Część I:6 szkl. mąki pszennej, 1,5 szkl. otrąb pszennych, 1 łyżka soli, po 2 łyżki ziarna, (len, słonecznik, dynia, żurawina, śliwki, itp.). Podane składniki wymieszać.
Część II:1 litr ciepłej wody, 10 dkg drożdży, 1 łyżka cukru. Podane składniki wymieszać.
Wykonanie: Połączyć obie części, wymieszać łyżką. Zostawić 20 min. do wyrośnięcia. Wyłożyć do brytfanki i piec 50 min., w temp. 180 st. C.
Karczek w porach z ananasem
Składniki na ok. 8 porcji: 1,5 kg karczku, 4 pory, puszka ananasa w zalewie, przyprawa do karkówki, sól, pieprz.
Karczek pokroić w plastry (ok. 2cm), lekko rozbić tłuczkiem i obsypać przyprawami (sól, pieprz, przyprawa do karkówki). Pory pokroić w krążki, ananasa w kostkę. Do żaroodpornego naczynia włożyć połowę porów, na nie ułożyć plastry karczku, posypać resztą porów oraz ananasem. Całość zalać zalewą z puszki po owocach. Piec w piekarniku ok. 50 min., w temp. 190 st. C. Podawać z pieczonymi ziemniakami.
Ciasto „Wielkanocny zajączek”
Murzynek:5 jaj, 1 szkl. cukru,1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 szkl. oleju , 1/2 szkl. wody gazowanej, 2 łyżki kakao, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 1,5 szkl. mąki.
Pianka:2,5 szkl. mleka, 2 śnieżki, 1 cytrynowa galaretka, 2 łyżeczki żelatyny, wiórki czekoladowe lub starta czekolada.
Wykonanie murzynek: Białka ubić na sztywną pianę, utrwalić cukrem i dodać żółtka. Następnie wlać olej, wodę i zapach – zmiksować. Wsypać przesianą mąkę, proszek i kakao – zmiksować. Wlać ciasto do przygotowanej keksówki (11×40), wstawić do gorącego piekarnika (170 st. C) i piec 50 min. Po przestudzeniu wyjąć ciasto i pokroić na plastry. Wykrawać z nich metalową foremką w kształcie zająca ciastka i układać pionowo w formie keksówce, wyłożonej papierem do pieczenia (z nadmiarem, aby można ciasto wyjąć w całości).
Wykonanie pianka: Mleko zmiksować ze śnieżką, dodać przestudzoną, rozpuszczoną w 1 szkl. wody galaretkę z żelatyną. Bardzo szybko wymieszać i energicznie zalać „czekoladowe zające” pianką. Należy to zrobić dość sprawnie, bo pianka szybko wiąże. Wstawić do lodówki. Przed podaniem posypać czekoladą.
Filip poleca
– Tym razem zachęcam do zrobienia niezwykłego ciasta czekoladowego. Na czym ta niezwykłość polega? Niektórym może się wydawać, że wyszedł zakalec, bo ciasto jest wilgotne i gładkie jak sernik, ale to tylko złudzenie. Właśnie takie ma być. Zaręczam, że jest pyszne. Z okazji świąt Wielkiej Nocy, świdniczanom, mojej rodzinie oraz znajomym życzę dużo zdrowia i szczęścia, smacznego jajka oraz fajnych eksperymentów w kuchni i pysznych dań – mówi Filip Tryniecki.
Ciasto czekoladowe
Składniki (proporcje na blaszkę o średnicy 18 cm): 200 g czekolady, 20 g masła, 50 g cukru, 4 jajka, mięta, bita śmietana, owoce do ozdoby.
Wykonanie: W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę i masło. Oddzielić białka od żółtek. Żółtka z delikatnie wymieszać z ostudzoną czekoladą. Białka ubić pod koniec, dodając cukier. Gdy masy są już gotowe, delikatnie połączyć białka z czekoladą (można dodać zblendowaną miętę). Masę przelać do wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Piec w 180 st. C, przez 30-35 minut (drewniany patyczek po wbiciu i wyjęciu z ciasta może być jeszcze lekko wilgotny, ale nie może być na nim surowego ciasta). Kiedy ciasto jest już upieczone, należy zostawić je do ostygnięcia. Może lekko opaść, ale to nic złego. Można je podać z lodami albo innym dodatkiem, na przykład bitą śmietaną czy sosem malinowym.
aw, fot. ZS nr 1, F. Tryniecki
Artykuł przeczytano 1715 razy
Last modified: 2 kwietnia, 2021