wtorek, 17 grudnia 2024r.

Świat w jednym miejscu…

Autor: |

…a dokładnie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Przez najbliższe dni w siedzibie głównej placówki oraz w jej trzech filiach odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, nie tylko związanych z literaturą. Wszystkie organizowane są w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Akcja promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek – ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Prezentujemy program wydarzeń, na które zaprasza świdnicka placówka. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bibliotekaswidnik.pl lub pod numerem telefonu 81 751 28 04.

9 maja, od godz. 10.00.

Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: kiermasz z okazji Święta Kwiatów, który jest doskonałą okazją by zdobyć dawno poszukiwaną sadzonkę bądź też podzielić się swoimi „zaszczepkami”. Będzie też można wypożyczyć książki dotyczące pielęgnacji roślin, projektowania i urządzania ogrodów oraz ciekawie spędzić wolny czas, ciesząc się zapachem kwiatów. Kiermasz potrwa do 13 maja.

Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: akcja wymiany podręczników szkolnych, która odbywać się będzie w godzinach pracy placówki i potrwa do 13 maja. Chętni nieodpłatnie wymienią nieprzydatne podręczniki szkolne na książki potrzebne do następnej klasy.

Filia nr 3, ul. Kosynierów 6: zajęcia biblioteczno-edukacyjne pt. „Ciekawi świata” dla najmłodszych dzieci z Przedszkola nr 5. Spotkanie przygotowane na podstawie książek Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka” i Brynee Barnesa „Książki nie mają skrzydeł”.

9-13 maja, od godz. 10.00

Filia nr 3, ul. Kosynierów 6: loteria ,,Przebij balona i ustrzel upominek” – każdy balon jest szczęśliwy. W zabawie może wziąć udział każdy Czytelnik, który w Tygodniu Bibliotek odwiedzi placówkę i wypożyczy książkę.

9-13 maja, godz. 12.00

– Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: zajęcia plastyczne „Mały plastyk. Świat widziany oczami dziecka”, dla dzieci w wieku przedszkolnym i rodziców,  urozmaicone grami ruchowymi i planszowymi oraz zabawami manualnymi, które są świetnym sposobem na rozładowanie energii.

9-13 maja, godz. 14.30-17.30

MediaStrefa MPBP: spotkania pt. ,,Cały świat w jednym miejscu” – od dinozaurów przez ocean do świata dzikich zwierząt (gogle VR, dla dzieci powyżej 10 lat).

10 maja, godz. 10.00

– Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: spotkanie dla dzieci z Arturem Jasińskim, autorem „Baśni o dębowym sercu”, który opowie, co zainspirowało go do napisania książki i o cudownej mocy literatury. Chętni będą mogli zdobyć autograf pana Artura.

10 -11 maja,  godz. 10.30

– MediaStrefa MPBP: bezpłatne warsztaty dla seniorów ,,Nie bój się myszy”, przygotowane przez bibliotekarki. III edycja obejmuje kilka paneli szkoleniowych: budowa komputera, podstawy programów biurowych, poczta mailowa, Internet oraz bezpieczeństwo w sieci. Najbliższe spotkania poświęcone będą obsłudze przeglądarek internetowych, pobieraniu grafiki z Internetu, formułowaniu zapytań przy wyszukiwaniu internetowym. Warsztaty obejmują 20 godzin szkoleniowych.

10 maja, godz. 17.00

 galeria MPBP: wernisaż wystawy „Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986”. Ekspozycja przypomina sylwetkę i dorobek twórczy poetki, pisarki, tłumaczki, eseistki, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Życie i twórczość Anny Kamieńskiej przybliży kurator wystawy dr Anna Marcińczak.
Wystawa będzie czynna do 27 maja. Jest częścią projektu „Budując Niepodległą”, sfinansowaną ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

10 maja, godz. 18.00

– Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: warsztaty „Jak urządzić balkon w bloku”. Magdalena Orzeł i Dominika Milczach z Malinowego Chruśniaka opowiedzą i zaprezentują w praktyce, jak dopasować kwiaty do warunków panujących na naszych balkonach oraz jak postępować, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

11 maja, godz. 9.00

Oddział dla dzieci i młodzieży MPBP: Teatrzyk Kamishibai ,,O Panach Palcach” oraz nauka liczenia na paluszkach. Spotkanie przeznaczone dla najmłodszych świdniczan.

11 maja, godz. 9.00-18.00

 – Biblioteka oraz na terenie miasta: akcja bookcrossing polegająca na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

11 maja, godz. 11.00

Filia nr 3, ul. Kosynierów 6: cotygodniowe spotkania rodzinne z najmłodszymi czytelnikami w klubie „Czas dla Nas”. Zajęcia tematyczne prowadzone są w oparciu o księgozbiór biblioteczny, a ich celem jest wspieranie i stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci. Udział w nich mogą wziąć dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia wraz z rodzicami.

12 maja, godz. 10.00

– Oddział dla dzieci i młodzieży: Teatrzyk Kamishibai ,,Dwa ptaszki” oraz zajęcia z elementami eksperymentu dotyczącego objętości.

12 maja, godz. 16.00

– Filia nr 3, ul. Kosynierów 6: spotkanie z Grupą Literacką Metafora oraz Klubem Seniora. W programie dużo poezji i serdeczności.

12 maja, godz. 16.30

MediaStrefa MPBP: Maraton Filmowy ,,Świat w kadrze”,  na którym wyemitowane zostaną  wybrane filmy z różnych zakątków świata (16+).

12 maja, godz. 17.00

Filia nr 1, ul. Ratajczaka 7: spotkanie „Być mężczyzną” dla panów w wieku 18 – 99 lat. Poprowadzi je Roman Ciszewski, trener komunikacji interpersonalnej, a tematyka związana jest z zagadnieniami: relacji międzyludzkich, straty, miłości, odpowiedzialności, świadomego ojcostwa.

13 maja, godz. 9.00

– Na Facebooku biblioteki ogłoszona zostanie III edycja konkursu fotograficznego „Przyłapani na czytaniu”.

13 maja, godz. 10.00

– Oddział dla dzieci i młodzieży: zajęcia dla dzieci młodszych, w oparciu o książkę ,,Wielka mała niedźwiedzica” Pauliny Chmurskiej, dotyczące kosmosu oraz Ziemi.

13 maja, godz. 11.15

Oddział dla dzieci i młodzieży: Teatrzyk Kamishibai ,,O dwóch takich, co okrążyli świat”, opowieść o podróżnikach Leonie Mroczkiewiczu i Tadeuszu Perkitnym.

13 maja, godz. 16.00

MPBP: spotkanie z Weroniką Dudek, autorką prezentowanych w holu biblioteki fotografii pt. „The Inner Light”, absolwentką Szkoły Podstawowej nr 7, obecnie uczennicą Zespołu Szkół Odzieżowo – Włókienniczych w Lublinie w klasie fotografii i multimediów.

aw, fot. archiwum GŚ

Artykuł przeczytano 973 razy

Last modified: 6 maja, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content