poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

Sukcesy na recytatorskiej niwie

Autor: |

Wydawać by się mogło, że trudna sztuka recytacji niekoniecznie pociąga młodzież. Przeczą temu jednak uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy odnoszą na tym polu liczne sukcesy. Julka Musiejuk, Mateusz Fałdyga i Patrycja Brzozowska, podopieczni polonistki Katarzyny Mądrachowskiej, w ciągu ostatnich miesięcy zdobyli wiele laurów w ogólnopolskich konkursach.

Julka Musiejuk i Patrycja Brzozowska zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Patrycja otrzymała nagrodę w kategorii poezja śpiewana, Julka w kategorii recytacja. Drugą z dziewcząt uhonorowała też publiczność, przyznając jej w głosowaniu internetowym swoją nagrodę.

– Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. To bardzo miłe, że zostałam doceniona również przez publiczność – mówi Julka. Dodaje: – Recytować chciałam już w szkole podstawowej, ale zawsze myślałam, że nie mam do tego predyspozycji. Kiedyś jednak pani Anna Iwańska-Kuśmierz poprosiła, abym powiedziała wiersz na apelu i tak się zaczęło. Później zachęcała mnie do tego pani Katarzyna Mądrachowska. Interpretacja tekstów pozwala mi pokazywać różne emocje, rozwija podzielność uwagi i pamięć. Trema towarzyszy mi zawsze, ale mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie się zmniejszała.

To nie jedyny sukces uczennicy kl. IA4. Razem z kolegą z klasy, Mateuszem Fałdygą, który zdobył również wyróżnienie w konkursie im. J. Czechowicza, zostali finalistami VIII ogólnopolskiej edycji gali konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej”, który odbywał się w Rudzie Śląskiej. Udział w niej był nagrodą: dla Mateusza za wygraną w półfinałach VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” w Lublinie, a dla Julii za zostanie laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko-Krasomówczego im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie. Natomiast w nagrodę za swoje dokonania w Rudzie Śląskiej, oprócz spotkania z byłymi więźniarkami i dr Wandą Półtawską oraz zwiedzaniem kopalni Guido, licealiści pojechali do Niemiec.

– Jeden dzień spędziliśmy w Berlinie, odwiedzając więzienie Plötzensee i odkrywając historię miasta podczas spaceru jego ulicami. Drugi dzień to wizyta na terenie byłego obozie KL Ravensbrück. Zwiedziliśmy dom, w którym mieszkali komendanci i ich rodziny, budynek komendantury, gdzie obejrzeliśmy wystawę przedstawiającą historię obozu, eksponaty związane z więźniarkami, ich prace plastyczne, rękodzieła, rysunki, wiersze. To było niesamowite przeżycie. Historia tego miejsca jest tragiczna, ale trzeba ją poznawać i pamiętać o niej – opowiadają licealiści, którym podczas wizyty w Niemczech towarzyszyła Edyta Walczak, nauczycielka języka angielskiego.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego Julka i Mateusz uczestniczyli również w niecodziennym spotkaniu z Pierwszą Damą, która sprawowała honorowy patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Poezji i Prozy Lagrowej KL Ravensbrück.

– Pani Prezydentowa pogratulowała nam, życzyła dalszych sukcesów na niwie recytatorskiej i zaprosiła do zwiedzania Pałacu, który ma tak ciekawą historię. Dowiedzieliśmy się, między innymi, że w wieku 8 lat koncert miał tu Chopin, zobaczyliśmy, gdzie były obrady Okrągłego Stołu. To była ciekawa wizyta – podkreślają uczniowie „Baczka”.

Drugoklasistka Patrycja Brzozowska, której domeną jest raczej śpiew niż recytacja, to nie tylko laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Uzyskała III nagrodę w VI Konkursie Piosenki z Duszą, zorganizowanym przez Internat PCEZ. Brała udział w 24. Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Miejskim Ośrodku Kultury, otrzymując nominację do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Rykach.

– Śpiewam od 6 klasy szkoły podstawowej. Na konkurs im. J. Czechowicza musiałam przygotować dwie piosenki na podstawie utworów poety i Franciszki Arsztajnowej. Pomogło mi w tym Studio J Sound, z którym współpracuję. Na pewno polubiłam poezję śpiewaną odkąd zaczęłam brać udział w tych konkursach, jednak najbardziej lubię śpiewać ballady – mówi Patrycja, która w czerwcu została wyróżniona w konkursie „Śpiewamy marzenia”, zorganizowanym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zachęca również do śledzenia kanału Patrycja Brzozowska na You Tube.

aw, fot. II LO

Artykuł przeczytano 400 razy

Last modified: 21 lipca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »