Już od jutra miejscy mundurowi będę pukać do domów jednorodzinnych. Zapytają w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają swoje nieruchomości. Jak zapewniają przedstawiciele ratusza, nie chodzi o kontrolowanie świdniczan, ale o zebranie informacji dotyczących ilości starych pieców, które jeszcze są w użyciu.
Wszystko ma związek z próbami ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta. Jednym ze źródeł zadymienia są właśnie wiekowe piece na paliwo stałe. Świdniczanie mogą je wymieniać, korzystając z pomocy unijnej, w ramach programu „Czyste powietrze”, za który odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Od grudnia minionego roku wnioski istnieje możliwość składania wniosków również w Urzędzie Miasta.
– Postanowiliśmy pomóc mieszkańcom. Słyszeliśmy wielokrotne narzekania, że nie potrafią wypełnić dokumentów. Dlatego stworzyliśmy w urzędzie punkt konsultacyjny. Mieści się on w pokoju nr 111. W ten sposób przejęliśmy na siebie całą procedurę biura obsługi klienta. Można przyjść do urzędu, spokojnie wypełnić i wysłać wniosek. Nasz urzędnik pomoże przebrnąć przez całą procedurę – tłumaczył kilka tygodni temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Efekty przeniesienia biura bliżej mieszkańców już są widoczne. – Wniosków jest więcej. Pierwszego dnia działania punktu zgłosiło się do nas kilka osób zainteresowanych programem – mówi M. Dmowski.
Przedstawiciele ratusza zwracają jednak uwagę, że nadal nie znają skali potrzeb mieszkańców domów jednorodzinnych.
– Nie wiemy ile rodzin jeszcze korzysta z pieców na paliwo stałe, jaka liczba osób zdecydowała się na wymianę oraz ilu mieszkańców się nad tym zastanawia – przyznaje zastępca burmistrza.
W odpowiedzi na te pytania mają pomóc strażnicy miejscy. Od jutra będą pukać do drzwi domów na os. Adampol.
– Od razu chciałbym uspokoić mieszkańców, że nie będziemy przeprowadzać kontroli. Funkcjonariusze zapytają tylko o rodzaj używanego pieca – zaznacza Janusz Wójtowicz, komendant SM.
Przeprowadzone przez strażników ankiety będą anonimowe.
Artykuł przeczytano 1607 razy
Last modified: 13 stycznia, 2020