sobota, 27 lutego 2021r.

Strażnicy ruszają na Adampol

Autor: |

Już od jutra miejscy mundurowi będę pukać do domów jednorodzinnych. Zapytają w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają swoje nieruchomości. Jak zapewniają przedstawiciele ratusza, nie chodzi o kontrolowanie świdniczan, ale o zebranie informacji dotyczących ilości starych pieców, które jeszcze są w użyciu.  

Wszystko ma związek z próbami ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta. Jednym ze źródeł zadymienia są właśnie wiekowe piece na paliwo stałe. Świdniczanie mogą je wymieniać, korzystając z pomocy unijnej, w ramach programu „Czyste powietrze”, za który odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Od grudnia minionego roku wnioski istnieje możliwość składania wniosków również w Urzędzie Miasta.

– Postanowiliśmy pomóc mieszkańcom. Słyszeliśmy wielokrotne narzekania, że nie potrafią wypełnić dokumentów. Dlatego stworzyliśmy w urzędzie punkt konsultacyjny. Mieści się on w pokoju nr 111. W ten sposób przejęliśmy na siebie całą procedurę biura obsługi klienta. Można przyjść do urzędu, spokojnie wypełnić i wysłać wniosek. Nasz urzędnik pomoże przebrnąć przez całą procedurę – tłumaczył kilka tygodni temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Efekty przeniesienia biura bliżej mieszkańców już są widoczne. – Wniosków jest więcej. Pierwszego dnia działania punktu zgłosiło się do nas kilka osób zainteresowanych programem – mówi M. Dmowski.

Przedstawiciele ratusza zwracają jednak uwagę, że nadal nie znają skali potrzeb mieszkańców domów jednorodzinnych.

– Nie wiemy ile rodzin jeszcze korzysta z pieców na paliwo stałe, jaka liczba osób zdecydowała się na wymianę oraz ilu mieszkańców się nad tym zastanawia – przyznaje zastępca burmistrza.

W odpowiedzi na te pytania mają pomóc strażnicy miejscy. Od jutra będą pukać do drzwi domów na os. Adampol.

– Od razu chciałbym uspokoić mieszkańców, że nie będziemy przeprowadzać kontroli. Funkcjonariusze zapytają tylko o rodzaj używanego pieca – zaznacza Janusz Wójtowicz, komendant SM.

Przeprowadzone przez strażników ankiety będą anonimowe.

 

 

Artykuł przeczytano 1607 razy

Last modified: 13 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?