piątek, 01 marca 2024r.

Straż Miejska bardziej eko

Autor: |

Urząd Miasta wystąpił do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem zatytułowanym „Pojazdy elektryczne w służbie ochrony środowiska – zakup pojazdów elektrycznych wraz z wyposażeniem dla Straży Miejskiej w Świdniku”. Celem jest pozyskanie niskooprocentowanej pożyczki w kwocie około 700 tys. zł, na zakup dwóch pojazdów napędzanych elektrycznie. Mają one być wyposażone, między innymi, w specjalistyczne urządzenia wspomagające działania w obszarze ochrony środowiska.

-Wystąpiliśmy do Funduszu o pożyczkę, ponieważ jest to najtańszy sposób na pozyskanie specjalistycznie wyposażonych samochodów o napędzie elektrycznym. Zgodnie z regulaminem naboru możliwe jest częściowe umorzenie pożyczki i mamy nadzieję że uda nam się takie umorzenie otrzymać Działania Straży Miejskiej wpisują się w strategię transformacji energetycznej, która w najbliższych latach będzie jednym z priorytetów władz miasta. Przypomnę, że w tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy na nią prawie 5 mln zł. Sztandarowymi inwestycjami będą instalacja farm fotowoltaicznych na wszystkich należących do miasta budynkach użyteczności publicznej oraz targu, a także organizacja nowej komunikacji miejskiej w oparciu o autobusy wodorowe. Na ich zakup otrzymaliśmy 7 mln zł bezzwrotnej dotacji i 2,32 mln zł niskooprocentowanej pożyczki – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Przymierzamy się do zakupu uniwersalnych aut patrolowo-interwencyjnych wyposażonych dodatkowo w urządzenia służące monitorowaniu stanu środowiska. Auta zostaną wyposażone w czujniki stężeń zanieczyszczenia powietrza pyłem i gazami, dzięki czemu pomiary będą dokonywane mobilnie, w dowolnie wybranym miejscu. Dodatkowo na pokładzie znajdować się będą mierniki wilgotności biomasy ustalające czy nadaje się ona do spalania zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej. W przestrzeni kabiny będzie wystarczająco dużo miejsca do przewiezienia zwierzęcia, a nawet osób. Do tego drugiego celu będzie służył głównie większy z samochodów. Z czasów szczytowego nasilenia pandemii COVID-19 mamy doświadczenia, że tego typu pojazdy są bardzo przydatne. Dotychczas używane auta zostaną sprzedane, być może na jakiś czas pozostawimy jeszcze w użytku stary ekopatrol i w ten sposób dokonamy pokoleniowej wymiany całej floty przesiadając się na pojazdy ekologiczne. Za zmianą źródeł zasilania aut przemawia już nie tylko moda, ale coraz bardziej względy ekonomiczne  – tłumaczy Janusz Wójtowicz, komendant świdnickiej Straży Miejskiej. 

Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi ze strony WFOŚiGW, i dopełnieniu wszystkich formalności, wnioskodawcy będą musieli ogłosić przetarg na zakup sprzętu. Pokonanie całej drogi proceduralnej może trwać do końca roku, po czym na ulicach miasta powinny pojawić się nowe, elektryczne pojazdy w barwach Straży Miejskiej. Wymiana pojazdów jest jednak tylko jednym z elementów proekologicznej polityki jej szefostwa. Kolejnym krokiem jest remont siedziby jednostki.

– Wspólnie z pozostałymi użytkownikami chcemy wykonać termomodernizację budynku, wyposażyć go w fotowoltaikę i pompy ciepła. W tym celu zamierzamy wystąpić o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia zakończyły się sukcesem, bylibyśmy jedną z nielicznych jednostek w Polsce zupełnie niezależnych energetycznie, czerpiącą energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych – podkreśla J. Wójtowicz.

jmr

fot. Jan Bielecki/East News

Artykuł przeczytano 1028 razy

Last modified: 15 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »