poniedziałek, 02 października 2023r.

“Spynka” działa w Świdniku

Autor: |

Fundacja Rozwoju Dzieci, w partnerstwie z UNICEF oraz we współpracy z samorządami na terenie kraju, realizuje program „Spynka”.

– Są to placówki, które zakładają integrację pomiędzy dziećmi z Polski oraz Ukrainy. Opieka i edukacja są bezpłatne. Zajęcia prowadzą wykształceni edukatorzy, którzy cały czas są w procesie szkolenia. Realizujemy podstawy merytoryczne, w tym tygodniu na przykład mieliśmy tydzień o nasionach i roślinach – dzieci wzięły udział w tematycznych zajęciach, siały rzeżuchę, teraz obserwujemy jak kiełkuje. Dzięki projektowi my, dorośli, również uczymy się od dzieci – powiedziała Martyna Jarosz, koordynator projektu w Lubelskiem.

Placówka w Świdniku

Ze „Spynki” można już skorzystać również w Świdniku. Dziś został otwarty punkt przy ul. Spadochroniarzy.

– Jako Miasto z chęcią wspieramy takie inicjatywy. Jest to kolejny wyraz solidarności z Ukrainą. Projekt, w którym biorą udział dzieci z Polski oraz Ukrainy, przewidziany jest na ten moment do sierpnia, ale wszystko zależy od sytuacji wojennej – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Fundamentem programu jest tworzenie i prowadzenie miejsc opieki dla najmłodszych. Daje to szansę ich mamom na podjęcie pracy.

– Cieszymy się, że kolejnym miejscem, w którym została otwarta „Spynka”, jest Świdnik. Obecność przedstawicieli burmistrza to dowód na to, że jest to ważna inicjatywa zarówno dla władz, jak i społeczności lokalnej. Również dla nowej społeczności, czyli osób, które przyjechały z Ukrainy. Zatrudnienie w placówce znalazły panie z Polski oraz zza wschodniej granicy. Świadczą one wysokiej jakości opiekę – podsumował Dominik Kmita, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji Rozwoju Dzieci.

Wsparcie i integracja

Podstawą działań są potrzeby dzieci, które straciły wszystko to, co znały. Najmłodsi z Ukrainy bardzo potrzebują stabilności i poczucia bezpieczeństwa, które daje spokojna codzienność.

– Chcemy sprawić, żeby dzieci uchodźców mogły się rozwijać poprzez integrację z polskimi rówieśnikami, a ich mamy otrzymały wsparcie, jakiego potrzebują – czytamy na oficjalnej stronie „Spynki”.

Zapisy prowadzone są przez Internet. Należy wypełnić formularz, dostępny na stronie https://spynka.org/#!/formularz. Po wysłaniu zgłoszenia wystarczy poczekać na kontakt z przedstawicielem Fundacji.

Artykuł przeczytano 786 razy

Last modified: 29 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »