poniedziałek, 20 maja 2024r.

Spotkanie z poezją Baczyńskiego

Autor: |

W środę, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zorganizowany przez Wiesławę Lisek, nauczycielkę języka polskiego oraz bibliotekarkę Agnieszkę Żembrowską. Honorowy patronat nad recytatorskimi zmaganiami od kilku lat sprawuje Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

– Spotykamy się dzisiaj z poezją patrona naszego liceum. Cieszymy się, że żywe słowo ma dla was tak duże znaczenie, że poświęcacie swój czas, by dbać o piękno języka polskiego. Przed nami wielka uczta, bo nawet jeśli utwory będą się powtarzały, to każdy z was wykona je w odmienny sposób. Laureaci konkursu mają ten przywilej, że ich osiągnięcie zostanie wpisane na świadectwo ukończenia szkoły – przypominała Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1.
W 24. edycji recytatorskich zmagań wzięli udział uczniowie ze Świdnika, Mełgwi i Kalinówki. Zmierzyli się z takimi utworami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jak: „Samotność”, „Kołysanka”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Poległym”, „Pokolenie”, „Żyjemy na dnie ciała” czy „Sur le pont d`Avingnon”. W czasie obrad jury uczestniczyli w warsztatach muzycznych, prowadzonych przez katechetkę Izabelę Olech-Bąk.
– Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się do nas przybyć – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1. – Z tego, co słyszałem od jurorów, poziom recytacji był wysoki. Tym bardziej gratuluję zwycięzcom.
W kategorii szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne pierwsze miejsce zajęła Patrycja Szyba (SP nr 5). Drugie przypadło Kacprowi Wróblowi (SP w Mełgwi), zaś trzecie ex aequo Milenie Biniędzie i Mateuszowi Piekarczykowi (oboje SP nr 5). Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Bukowski (SP nr 5), Maja Sztymelska (SP w Kalinówce), Weronika Kołodziejczyk (SP w Mełgwi). W kategorii szkoły ponadgimnazjalne najlepiej zaprezentował się Adam Fałdyga (II LO). Drugie miejsce zajęła Aleksandra Dudzińska (II LO), a trzecie Natalia Zając (ZS nr 1). Jury wyróżniło Kamilę Jesionek (II LO).
aw

Artykuł przeczytano 3158 razy

Last modified: 14 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content