Przedostatni warunek został spełniony. Ratusz otrzymał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dotyczące drugiego etapu budowy al. NSZZ „Solidarność”. Ostatnim krokiem będzie uchwalenie przez radnych budżetu na 2021 rok, w którym zarezerwowano 3,6 mln zł na budowę drugiego etapu ulicy. Może to nastąpić już 29 grudnia.
– Po zatwierdzeniu budżetu będziemy mieli otwartą drogę do ogłoszenia przetargu na wykonanie inwestycji. Nastąpi to pewnie w styczniu. Oceniam, że firma wejdzie na plac budowy w marcu. Przyszłoroczny termin zakończenia prac nie powinien więc być zagrożony – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Drugi odcinek alei będzie liczył 580 metrów. Będzie więc prawie dwa razy mniej od oddanego niedawno do użytku fragmentu łączącego rondo Jana Pawła II z ul. ks. Jana Hryniewicza.
Wybudowany już odcinek kosztował ponad 11 mln zł. Jednak z budżetu gminy pochodziło tylko nieco ponad 5 mln zł, czyli niecała połowa kwoty. Resztę stanowiła dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace budowlane rozpoczęły się przed wakacjami. Do końca listopada powstało 1,2 km jezdni z towarzyszącymi jej ścieżką rowerową, chodnikami, zbiorczymi podjazdami pod posesje, oświetleniem, odwodnieniem i zatokami przystankowymi.
Również drugi odcinek będzie budowany w oparciu o specustawę drogową. Plany przewidują wykonanie ulicy wyposażonej w pełną infrastrukturę. Towarzyszyć temu będzie budowa czterech nowych skrzyżowań, z ulicami Wiejską, Modrzewiową, Grabową i Kusocińskiego. Budowa całej alei będzie kosztowała ok. 15 mln zł. Połowa tej sumy ma pochodzić z zewnętrznych dotacji.
jmr
Artykuł przeczytano 2007 razy
Last modified: 19 grudnia, 2020



