środa, 03 marca 2021r.

Sokół na gawrony

Autor: |

Od poniedziałku zamieszkujące miasto gawrony, muszą mieć się na baczności. Na terenie Świdnika rozpoczęło się zrzucanie ptasich gniazd. Równocześnie patrolowanie wyznaczonych stref rozpoczął sokolnik.

Działania zmierzające do „wyproszenia” ze Świdnika latających gości zostały zaplanowane dwutorowo. Od poniedziałku rozpoczęła się akcja zrzucania ptasich gniazd. Prowadzi ją firma Level Up Krzysztof Świrk. Na liści miejsc, które odwiedzi znajduje się kilkadziesiąt stref i adresów. W spisie znajdują się tereny, między innymi, wokół budynków wielorodzinnych w centrum miasta przy ul. Słowackiego, Niepodległości, Słowackiego czy Kochanowskiego. Ekipy odwiedzą również  tereny wokół bloków  przy ul. 3 Maja i drzewa rosnące wzdłuż ulicy, obszar przyległy do ul. Głowackiego (strona północna), teren wokół placu zabaw oraz skwer pomiędzy sądem a budynkiem przy ul. Wyszyńskiego 14, teren wokół budynków przy ul. Baczyńskiego oraz przylegający do ulicy skwer z fontanną. Gniazda będą również zrzucane z drzew rosnących przy Przedszkolu nr 6 oraz na terenie przyległym, przy Przedszkolu nr 2 i  części ul. Okulickiego, a także z obszaru w pobliżu placu zabaw przy ul. Reja. Ekipy usuwające siedliska gawronów odwiedzą też pas drogowy ul. Hallera i ul. Okulickiego oraz teren po południowej stronie budynku Urzędu Miasta. Spotkamy je również na obszarze Park Avia.

– Oczywiście obszary, w których będą zrzucane gniazda mają charakter umowny i w trakcie prowadzonych prac mogą ulec zmianie – zaznacza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Zadanie zakończy się najpóźniej 31 marca. Nieco dłużej w Świdniku zostanie sokolnik. – W minionym roku spróbowaliśmy tej metody po raz pierwszy. Okazało się, że przynosi ona efekty, choć wypłoszenie gawronów z miasta jest procesem długotrwałym – tłumaczy zastępca burmistrza.

We wtorek sokolnika spotkaliśmy na terenie Parku Avia, chociaż teren, który będzie patrolował jest znacznie obszerniejszy. Ptasiego drapieżnika będzie można spotkać w północnej i środkowej części miasta. Płoszenie gawronów metodą sokolniczą ma się zakończyć do 26 kwietnia.

kal

Artykuł przeczytano 534 razy

Last modified: 18 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?