Podczas środowej gali IX Smart City Forum w Warszawie nasze miasto otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Jury przyznało je za wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych do uszczelnienia systemu odbioru odpadów.
Celem konkursu Smart City Awards jest pokazanie i nagrodzenie osób oraz przedsięwzięć promujących ideę inteligentnych miast w Polsce, czyli korzystających z innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Organizatorzy doceniają również samorządy, które takie rozwiązania wcielają w życie. Świdnik dostał wyróżnienie Smart City w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. Na środowej gali wręczył je Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, a prywatnie mieszkaniec Świdnika.
– Bardzo się cieszę, że kapituła Smart City Adwards nas doceniła. To wielkie wyróżnienie. Pokazuje, że wybraliśmy dobrą drogę, aby uporać się z ważnymi problemami naszego miasta – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Świdnika.
Dlaczego akurat nasze miasto zasłużyło na laury? Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku od projektu GovTech Polska. Rząd szukał firm, osób, start -upów, które pomogą rozwiązać problemy administracji państwowej i władz samorządowych przy użyciu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Świdnik, jako jedyny samorząd w kraju, odważył się przystąpić do projektu.
Uszczelnienie systemu śmieciowego – takie zadanie postawiły władze naszego miasta przed uczestnikami konkursu zorganizowanego w ramach GovTech. Stawka była wysoka. Co roku ze Świdnika wywozi się coraz więcej odpadów (11 tys. ton w 2015 r., 11,4 tys. w 2016 r. a w 2017 r. już 11,7 tys ton), a tymczasem niemal nie przybywa mieszkańców produkujących śmieci. Dlatego z kasy miasta trzeba było dołożyć 1 mln zł do odbioru odpadów.
Komisja konkursowa wybrała zwycięzcę na początku lutego. Najlepszą, czyli najbardziej skuteczną, szybką i efektywną, aplikację przygotowała firma RapidSoft Sikora, Wróbel z Gliwic. Program porównuje różne dostępne bazy danych i wskazuje w których nieruchomościach może mieszkać więcej osób, niż wynika to z deklaracji dotyczących odpadów. Już w fazie testów pierwsi mieszkańcy dostali zapytanie o nieścisłości w ich oświadczeniach.
– Co najważniejsze, okazało się, że w wielu przypadkach, nieścisłości potwierdziły się i zostały poprawione – wyjaśnia Ewa Jankowska.
Ponieważ wiele samorządów ma problem z deklaracjami dotyczącymi odpadów i musi dokładać do wywozu śmieci, aplikacja wykorzystana w Świdniku może pomóc również innym miastom i gminom.
Artykuł przeczytano 3532 razy
Last modified: 29 marca, 2019