poniedziałek, 10 maja 2021r.

„Siódemka” ruszyła z pomocą

Autor: |

Tym razem wsparcie potrzebne jest dla zniszczonej przez ulewy Szkoły Good Hope Children’s Centre w Kigali (Uganda), z którą świdnicka placówka współpracowała w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu „Lekcje online ze światem”. Realizowała go fundacja „Face to Face with the World”.

– O tragicznej sytuacji w Kigali dowiedzieliśmy się od pracowników fundacji. Smutne doniesienia potwierdził Henry Mirembwe, dyrektor afrykańskiej placówki. W czasie ulew, które nawiedziły rejon, zniszczeniu uległ dach oraz ściany budynku. Zdewastowana jest duża część wyposażenia – ławki, tablice, pomoce dydaktyczne, podręczniki. Do użytku nie nadają się też materace i posłania w salach, gdzie mieszkają dzieci, które nie mają swoich rodzin. Uczniowie zostali pozbawieni jakichkolwiek warunków do nauki oraz opieki. Nauczyciele są zrozpaczeni – przedstawia sytuację Monika Choroszyńska, nauczycielka języka angielskiego, koordynatorka projektu „Face to Face with the World” w SP na 7. Dodaje: –  Pandemia oraz podwyżka cen prądu, Internetu, żywności i artykułów higieny sprawiają, że wiele rodzin zalega z czesnym. Jest też coraz większe zapotrzebowanie na posiłki dla uczniów. Szkoła dysponuje bardzo skromnymi środkami finansowymi, musi więc realizować najpilniejsze potrzeby i nie stać jej na remont.

Zespół nauczycieli języków obcych i biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 podjęli działania, by pomóc zaprzyjaźnionej placówce z Ugandy. Na razie prowadzą zbiórkę funduszy wśród pedagogów, zależy im jednak, aby rozszerzyć akcję.

– Mamy nadzieję, i bardzo o to prosimy, że włączą się w nią rodzice naszych uczniów, a także całe środowisko świdnickie. Zebrane środki przekażemy poprzez fundację „Face to Face with the World”. Jej pracownicy na miejscu pomogą w zakupie materiałów budowlanych i wyposażenia oraz remoncie – wyjaśnia pani Monika.

Wpłat można dokonywać osobiście w SP nr 7 – poprzez zakup złotej (100 zł), srebrnej (50 zł) lub brązowej (20 zł i mniej) odznaki „Patron Szkoły w Ugandzie” u pań: Anety Żelaznej, Marty Malec-Kilijanek, Katarzyny Kolanickiej, Magdaleny Brus, Małgorzaty Tatarczak i Urszuli Cygan, a także na konto Rady Rodziców „Siódemki” nr 38 1020 3176 0000 5802 0276 1112, z dopiskiem: Pomoc dla Ugandy.

– Szkoła Good Hope Children’s Centre nie jest nam obojętna. W ubiegłym roku nasi uczniowie bardzo zaprzyjaźnili się jej podopiecznymi. Rozmawiali online, wymieniali się mailami i filmikami z codziennego życia. Poznawali zwyczaje i tradycje obu krajów. Chcemy zrobić wszystko, by dzieci z Kigali znów miały możliwość nauki i zabawy – dodaje M. Choroszyńska.

Kilkanaście miesięcy temu świdnicka placówka zorganizowała kiermasz ciast, ozdób świątecznych i zabawek, z którego dochód przeznaczono na rzecz afrykańskiej szkoły. Do Kigali poleciało 24 kg zabawek, gier planszowych i przyborów szkolnych. Dzięki pomocy finansowej najmłodsi Afrykańczycy otrzymali paczki żywnościowe, dostawali też jeden ciepły posiłek dziennie. Zbudowano toaletę dla dziewcząt. „Siódemka” zaangażowała się również w zbiórkę na budowę placu zabaw dla dzieci.

aw

Artykuł przeczytano 489 razy

Last modified: 8 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?