wtorek, 11 sierpnia 2020r.

Sięgnij po komiks

Autor: |

W dzisiejszej ściągawce na lato prezentujemy komiksy, po które warto, a nawet trzeba sięgnąć. Listę przygotowali pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Znalazły się na niej wydawnictwa dla dzieci i młodzieży.

– Komiksy coraz śmielej wychodzą z roli niszowych publikacji dla nerdów. Być może dzieje się tak za sprawą rosnącej rzeszy młodych ludzi wychowanych w kulturze obrazkowej, w świecie infografik, ikonek i emotikomów. Najlepiej jest,  gdy w komiksie doskonały rysunek łączy się ze świetną treścią. Przynosi to same korzyści dla młodych odbiorców – podkreślają bibliotekarze.

 

„Królewskie życie królów”

Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba , Joanna Zagner-Kołat

Ilustrator: Joanna Zagner-Kołat

Wyd. Literatura

Wiek 5+

Uczenie się dziejów Polski, królów i dynastii nie wszystkim dzieciom sprawia przyjemność. Sytuacja może się zmienić, gdy pokażemy te wszystkie nudne informacje w odpowiedniej formie. Ten komiks jest pomyślany raczej jako zaproszenie do historii i chociaż zawiera dobrą dawkę wiedzy, to w połączeniu z humorem tekstów i rysunków, gwarantuje dobrą zabawę.

 

„Ostatni żubr”

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustrator: Tomasz Samojlik

Wyd. Kultura Gniewu

Wiek 9+

To już czwarte wydanie najsłynniejszego komiksu autora. Opowiada dwie historie: odbudowy Puszczy Białowieskiej po odzyskaniu Niepodległości oraz losy małego żubra, który przetrwał wojenną zawieruchę i teraz wędruje do Serca Lasu, by odnaleźć inne ocalałe żubry.

„Ostatni żubr” ma celu budowę świadomości ekologicznej w najmłodszych czytelnikach. Poprzez analogię sytuacji Puszczy Białowieskiej do Polski roku 1919 pokazuje również złożoność sytuacji, w jakiej kraj się znalazł.

 

„Lou”

Autor: Julien Neel

Ilustrator: Julien Neel

Wyd. Egmont

Wiek 9 +

„Lou” to seria doskonałych komiksów o nastoletniej Louise. Doczekała się filmowej ekranizacji i animacji. Bohaterka jest typową dziewczyną, która zmaga się problemami dorastania: zwariowaną mamą, najbliższą przyjaciółką, zakochaniem. Znakomita lektura dla dziewczyn, ucząca, że wszyscy mierzymy się z tym dziwnym światem. Atutem są piękne barwy i pomysłowa szata graficzna.

 

„Tetris. Ludzie i gry”

Scenariusz: Box Brown

Ilustracje: Box Brown

Wyd. Marginesy

Wiek 11+

Tetris jest jedną z najbardziej znanych gier komputerowych na świecie. Powstała 35 lat temu i nadal ma wiernych fanów. Komiks opowiada o jej stworzeniu, prawach autorskich, sekretnych umowach, kradzieżach i całym biznesie gier, a także jej autorze Aleksieju Pażytnowie. W formie niemal opowieści szpiegowskiej pokazuje złożoność mechanizmów, które pozwalają nam cieszyć się w każdej chwili tą prostą i genialną grą.

 

„Zabić drozda”

Scenariusz: Fred Fordham, Harper Lee

Ilustracje: Fred Fordham

Wyd. Egmont

Wiek 14 +

Tytuł „Zabić drozda” kojarzy nam się z filmem i niezapomnianą rolą Gregory’ego Pecka. Jest to też jednak znakomita powieść Harper Lee, poruszająca problemy jakie nurtowały mieszkańców małych miejscowości amerykańskiego południa. Została wydana w 1960 roku i uhonorowana nagrodą Pulitzera. Teraz dostajemy jej adaptację w formie komiksu. Fred Fordham, mimo koniecznych skrótów wymaganych przez ten gatunek literacki, zachował wierność oryginałowi. Surowe ilustracje podkreślają okrutny klimat opisanych lat. Komiks czyta się doskonale, a emocje są równie wielkie jak przy oglądaniu filmu.

 

Artykuł przeczytano 102 razy

Last modified: 29 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?