sobota, 24 lutego 2024r.

Ruszył nabór wniosków o 500+

Autor: |

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął dzisiaj przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Można je złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, na przykład za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub bezpłatnej aplikacji mZUS.

Przypomnijmy, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Rodzic lub opiekun, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli placówka uruchomiła taką usługę. Jeżeli zrobi to pośrednictwem jednego z tych dwóch sposobów a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych w dokumencie.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek: do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r., w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w czerwcu  2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w lipcu 2023 r. . – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca, w sierpniu 2023 r.  – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

W aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie (z systemami operacyjnymi Android i Ios). Aplikację należy  pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie formularza 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Zostanie on automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS,  klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

ow

Artykuł przeczytano 902 razy

Last modified: 1 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »