wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Rusza wielki remont

Autor: |

W przyszłym tygodniu na jednej z głównych ulic w mieście pojawią się ekipy budowlane. Pozostaną na niej do października. Przedstawiciele starostwa powiatowego zapowiadają, że drugi etap remontu ul. Racławickiej nie będzie oznaczał zamknięcia jej dla ruchu. Natomiast mieszkańcy muszą się liczyć z czasowymi utrudnieniami. Przebudowa będzie kosztować ponad 8 mln. zł. W sfinansowaniu jej pomoże Urząd Miasta.

W minionym roku zakończył się remont pierwszego fragmentu ul. Racławickiej. Kierowcy jeżdżą nową nawierzchnią na odcinku od ronda u zbiegu z al. Lotników Polskich, aż do ul. Kosynierów. Do przebudowy został jeszcze duży fragment ulicy do skrzyżowania z al. Armii Krajowej i dalej do wyjazdu ze Szkoły Podstawowej nr 7. Władze starostwa złożyły wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie drugiego etapu tej inwestycji.

Kosztowna, ale potrzebna

Kilka miesięcy temu okazało się, że powiat otrzymał 6 mln zł dotacji. Umowa jest już podpisana, rozstrzygnięto także przetarg na tę inwestycję.
– Jeszcze w tym roku pojawią się, m.in. nowa nawierzchnia, chodniki oraz ścieżka rowerowa. Koszt inwestycji to ponad 8 mln zł, z czego dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 3 mln zł – tłumaczy Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki.

Zadaniem wykonawcy będzie także budowa ronda u zbiegu ulic Kosynierów, Racławickiej, Krępieckiej i Głogowej. Przebudowa ma się zakończyć w październiku. Jej przeprowadzeniem zajmie się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Ekipy budowlane pojawią się na Racławickiej w przyszłym tygodniu.
– Zmiana organizacji ruchu jest już zatwierdzona. Remont będzie się odbywał bez zamykania ulicy. Nie zostanie zmieniona również trasa autobusów miejskich. Natomiast mieszkańcy będą musieli się liczyć z czasowymi utrudnieniami – mówi B. Pejo.

Większą cierpliwością będą się musieli wykazać mieszkańcy ul. Głogowej. 12 sierpnia zostanie zamknięty wjazd na nią z ul. Racławickiej. Utrudnienia potrwają miesiąc.

Miasto też dołoży

Do remontu drogi dołoży się również miasto. Pierwotnie miała to być kwota 1,5 mln zł. Natomiast po ogłoszeniu przetargu okazało się, że remont będzie droższy niż 7,2 mln zł. Najtańsza oferta przekraczała szacunkowe wyliczenia o milion złotych. Przedstawiciele ratusza podtrzymują obietnicę wsparcia remontu, ale nie podają jeszcze ostatecznej wysokości pomocy.
– Rozmowy w sprawie kwoty nadal trwają. Początkowo mówiliśmy o 1,5 mln zł, ale zmieniły się kwoty przetargowe – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – O ostatecznej wysokości pomocy zdecydują radni. Drugi etap ma nie zakończyć dużej inwestycji. Jej ostatnim elementem ma być remont al. Armii Krajowej i ul. gen. Maczka.

Powiatowi urzędnicy już złożyli wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia, również z Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli uda się im otrzymać dotację, wówczas ten etap inwestycji ma być zrealizowany do końca 2020 roku.

Artykuł przeczytano 1674 razy

Last modified: 2 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content