poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Rusza sezon na miejskie rowery

Autor: |

Od jutra na ulicach Świdnika ponownie pojawią się charakterystyczne, srebrne jednoślady, które można wypożyczać w ramach systemu Lubelski Rower Miejski. Zmieni się jednak forma ich użytkowania.

O przygotowaniach do rowerowego sezonu pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Wówczas Urząd Miasta Lublin ogłosił przetarg na obsługę systemu LRM, w którego skład wchodzą również stacje zlokalizowane na terenie naszego miasta. Zainteresowanie jego obsługą wyraziła firma Nextbike Polska, zarządzająca systemem od 2014 do 2020 roku. Okazało się jednak, że kwota, którą zaproponowała, była wyższa niż zakładany koszt. 

– Oferta przewyższa środki, jakie miasto Lublin, nasza gmina oraz powiat świdnicki planowały przeznaczyć na działanie systemu. Myślę, że jeśli lider projektu, czyli Lublin, zdecyduje się zwiększyć tę kwotę, pewnie też pójdziemy tym torem – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Partnerzy rowerowego systemu zdecydowali się dołożyć brakujące środki, dzięki czemu już od 23 czerwca znów będziemy mogli cieszyć się miejskimi jednośladami.

– Zgodnie z propozycją miasta Lublin, zwiększyliśmy pulę finansów na obsługę systemu. Już od środy mieszkańcy znów będą mogli korzystać z wypożyczalni jednośladów. Cieszymy się, że mają do wyboru różne sposoby poruszania się po Świdniku. Mogą wybrać miejski rower, ale też hulajnogę elektryczną – mówi wiceburmistrz.

Nowości w systemie

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, zmieni się sposób funkcjonowania systemu. Do 31 października użytkownicy będą mieli do dyspozycji 700 jednośladów, w tym 33 zaparkowane na pięciu stacjach w Świdniku. W sezonie jesienno-zimowym, czyli od 1 listopada do 1 marca, system będzie funkcjonował w oparciu o 210 jednośladów. 10 będzie znajdowało się w naszym mieście.

Użytkownicy rowerów będą mogli wybrać jeden z trzech abonamentów. Miesięczny, ważny 30 dni, będzie kosztował 25 zł i uprawniał do wyjeżdżenia 25 godzin. Kwartalny, w cenie 55 zł, pozwoli na jazdę na miejskim jednośladzie przez 90 dni. Osoba, która zdecyduje się go wykupić, będzie miała do dyspozycji 75 godzin. Najwięcej godzin do wyjeżdżenia będzie miał abonament sezonowy. Jego koszt to 125 zł. Jego użytkownik będzie miał do dyspozycji 175 godzin. We wszystkich opcjach opłata za rezerwację roweru wyniesie 0,50 zł. Osoby, które nie zdecydują się na wykupienie abonamentu, nadal będą mogły korzystać z systemu LRM. Wypożyczenie jednośladu na maksymalnie pół godziny będzie kosztowało złotówkę, od 31 do 60 min – 0,50 zł, a każda następna rozpoczęta godzina 1 zł. Rezerwacja pojazdu to w tym przypadku koszt 1 zł. Zmieni się też cena za opłatę inicjalną. Przy rejestracji konta zapłacimy 20 zł. Całość będzie można wykorzystać na przejazdy. Minimalny stan konta nadal wynosi 10 zł.

Nowości pojawią się też w mobilnej aplikacji. Oprócz standardowych opcji wypożyczenia i zwrotu rowerów, pojawią się też funkcje „Zarezerwuj rower” i „Postój”, czyli możliwość pozostawienia roweru bez konieczności zwrotu. Dzięki temu rowerzysta będzie mógł zrobić krótką przerwę na odpoczynek lub zakupy, by po kilkunastu minutach ruszyć w dalszą podróż. 

Nieco inaczej niż dotąd będzie wyglądała forma zwrotu rowerów. Zabezpieczenie będzie znajdowało się z tyłu pojazdu. Aby zabezpieczyć jednoślad, należy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym kole. Natomiast stojaki na stacji posłużą jako oparcie dla jednośladu.

af

Artykuł przeczytano 411 razy

Last modified: 22 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?