środa, 19 czerwca 2024r.

Rusza Racławicka

Autor: |

Jeszcze w tym roku ma zostać wyremontowany drugi odcinek ul. Racławickiej. Prace obejmą fragment od ul. Kosynierów, aż do ronda przy skrzyżowaniu z al. Armii Krajowej i ul. Kusocińskiego. Inwestycję wspomoże również miasto. Żeby jednak w ogóle przetarg rozstrzygnąć, radni powiatowi musieli wcześniej dokonać zmian w budżecie.

Przetarg na przebudowę drugiego odcinka ul. Racławickiej został ogłoszony już w maju. Inwestycja będzie obejmować gruntowny remont nawierzchni, budowę ścieżki rowerowej, przebudowę ronda u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. Kusocińskiego, wykonanie nowej kanalizacji deszczowej, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Prawdziwa rewolucja zaplanowana jest przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej, Krępieckiej, Głogowej i Kosynierów. Obecne rozwiązanie, które przysparza problemów kierowcom, zostanie zastąpione rondem.

Do ogłoszonego przetargu zgłosiło się czterech przedsiębiorców. Dokumenty zostały otwarte w połowie
czerwca. Najtańsza oferta opiewała na blisko 8,2 mln zł. Najdroższa wynosiła ponad 9,4 mln zł. Problem jednak w tym, że wszystkie złożone wyceny, przekraczały kwotę zapisaną w budżecie starostwa. Zarząd powiatu postanowił więc przesunąć pieniądze z innej inwestycji. Chodziło o drugi etap przebudowy drogi Biskupice – Trawniki.

Zmiany ze sprzeciwem 

– W budżecie mamy na ten cel milion złotych. W tej chwili staramy się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy zewnętrznych. Jeśli się uda, otrzymamy około 600 tys. zł. Wkład własny to 400 tys. zł. Będziemy go finansować wspólnie z gminą Trawniki. Uznaliśmy więc, że zasadne jest zmniejszenie tej inwestycji o 924 tys. zł, czyli o tyle, ile brakuje na remont ul. Racławickiej. W ten sposób, bez obciążania powiatu kolejnym kredytem, będziemy mogli podpisać umowę i rozpocząć realizację drugiego etapu remontu tej drogi. Natomiast jeśli otrzymamy dofinansowanie do przebudowy ul. Biskupice – Trawniki, wówczas zabezpieczymy potrzebną kwotę w naszym budżecie. Tak samo zrobi gmina Trawniki – mówił Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Zmiana wywołała sprzeciw wśród części radnych, którzy uznali, że nie powinno się realizować jednego przedsięwzięcia kosztem drugiego.
– Inwestycja nie została usunięta z budżetu. Zrealizujemy ją w chwili, gdy otrzymamy na nią dofinansowanie – powtarzał starosta świdnicki. Dodawał również, że w przebudowę ul. Racławickiej włączy się Świdnik.

Pomoże miasto

Władze miejskie już kilka tygodni temu mówiły o udzieleniu pomocy powiatowi. – Deklarację burmistrza Waldemara Jaksona podtrzymujemy. Natomiast w tzw. międzyczasie okazało się, że oferty w przetargu są wyższe niż zakładano, w związku z tym będzie potrzeba więcej pieniędzy na wkład własny. Dotąd mówiliśmy o 1,5 mln zł, teraz w grę mogą wchodzić 2 mln zł. Rozpoczęliśmy już na ten temat rozmowy – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Inwestycja rozpocznie się zaraz po podpisaniu umowy. Wykonawca będzie miał czas na przebudowę do końca października tego roku.

Artykuł przeczytano 2393 razy

Last modified: 5 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content