poniedziałek, 20 maja 2024r.

Rośnie góra podań o 500 plus

Autor: |

Wnioski można składać od początku lipca drogą internetową. Rodzice ze Świdnika przesłali już 2200 dokumentów. Urzędnicy radzą, żeby w jednym umieszczać wszystkie dzieci do 18 roku życia. Dzięki temu wnioski będą rozpatrywane szybciej.

 Rządowe świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Nie ma kryterium dochodu. To duża zmiana, dotychczas pieniądze z programu trafiały do drugiego i każdego kolejnego dziecka, natomiast do pierwszego w zależności od zarobków rodziców.
Wnioski można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu. Rodzice korzystają z bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz portali: empatia.mrpips.gov.pl i ePUAP. Natomiast od sierpnia rozpocznie się nabór dokumentów “papierowych”.
– Dostaliśmy już ok. 2200 wniosków, z tego ok. 500 zostało rozpatrzonych – informuje Andrzej Mańka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku. – Pierwsze wypłaty trafią na konto rodziców jeszcze w tym miesiącu.

Zainteresowanie wsparciem jest bardzo duże. Urzędnicy z MOPS tłumaczą, jak przyśpieszyć rozpatrzenie wniosku.
– Wiele osób składa dokumenty osobno na każde dziecko. Tymczasem można w jednym wniosku podać wszystkie dzieci do 18 roku życia. Zachęcam do tego. To będzie ułatwienie i duża oszczędność czasu dla rodziców wypełniających wniosek oraz pracowników, którzy muszą go rozpatrzyć – tłumaczy A. Mańka.

MOPS szacuje, że w Świdniku z programu Rodzina 500 + może skorzystać w sumie ok. 6500 dzieci.
Jeśli wniosek zostanie złożony do końca września, wówczas pieniądze wpłyną na konto rodziców z wyrównaniem od lipca (wypłata do końca października lub do 30 listopada jeśli wniosek złożono we wrześniu). Późniejsze wypełnienie dokumentów oznacza wypłatę od miesiąca złożenia wniosku.Rodzice dzieci urodzonych po 30 czerwca będą mieli trzy miesiące na złożenie dokumentu (świadczenie dostaną z wyrównaniem).

Andrzej Mańka przypomina, że równocześnie można złożyć wniosek o pieniądze na tzw. 300 + czyli wyprawkę szkolną z wprowadzonego w ubiegłym roku rządowego programu “Dobry Start”. Wypłaty ruszą do sierpnia. Pieniądze przysługują uczniom do 20 roku życia.
rp

 

 

Artykuł przeczytano 1752 razy

Last modified: 12 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content