wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Roślinna „eska” ozdobi rondo

Autor: |

Do niedawna rondo „przy helikopterze” zarośnięte było chwastami i trawą. Jednak od dwóch tygodni obiekt przechodzi wyraźną metamorfozę. Wszystkim, którzy zastanawiają się, co tam „urośnie”, zdradzamy, że powstaje oryginalna, roślinna wizytówka naszego miasta.

– Chcieliśmy, aby rondo przy wjeździe do Świdnika było jednocześnie wizytówką powiatu, jak i samego miasta – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Analizowaliśmy dwie koncepcje. Pierwsza zakładała założenie popularnej obecnie kwietnej łąki. Drugie rozwiązanie to nasadzenia wieloletnie, w postaci krzewów. Po analizie okazało się, że koszty jednego i drugiego są podobne, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym miejscu pojawią się nasadzenia wieloletnie.

Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała spółka Pegimek. Zakłada ona ułożenie nasadzeń w kształcie litery S, symbolizującej Świdnik. Prace są już mocno zaawansowane i dobiegają końca. Jednak efekt wizualny będzie widoczny za dwa, trzy miesiące, gdy rośliny się przyjmą i zaczną wybarwiać. Kompozycję złożoną z bukszpanów, hortensji, weigeli oraz traw, dopełni kora, kamyki i czarnoziem. Docelowo zaplanowano posadzenie 400 krzewów, ale niewykluczone, że będzie ich o 300 więcej.

– Chcielibyśmy, aby wszystkie ronda i skrzyżowania były zagospodarowane w sposób estetyczny i nie zagrażający bezpieczeństwu użytkowników ruchu drogowego. Ogranicza nas jednak budżet. Zobaczymy, czy ten pomysł zyska akceptację mieszkańców. Postaramy się znaleźć pieniądze, aby przynajmniej stopniowo, raz w roku,ozdobić kompozycjami roślinnymi kolejne ronda – dodaje Ł. Reszka.

słs

Artykuł przeczytano 1099 razy

Last modified: 13 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content