sobota, 24 lutego 2024r.

Rondo na ratunek

Autor: |

Powstanie w przyszłym roku. Będzie zlokalizowane u zbiegu al. Lotników Polskich oraz ulic Rejkowizna i Klonowa. To jedna z dwóch inwestycji drogowych w tej części Świdnika, które mają ułatwić życie mieszkańcom.

Aleja Lotników Polskich to droga powiatowa, a jednocześnie główny wjazd do Świdnika od strony Lublina. Ulica przeszła remont trzy lata temu. Jednak w sąsiedztwie arterii powstają nowe domy i przybywa samochodów. Mieszkańcy wiele razy alarmowali Urząd Miasta, że trudno wjechać z sąsiednich ulic na aleję.

Dzieje się tak przede wszystkim rano i po południu, kiedy wiele osób podróżuje do pracy lub z niej wraca. Dlatego magistrat zdecydował o przebudowie skrzyżowania al. Lotników Polskich z ulicami Rejkowizna i Klonowa. Powstanie na nim małe rondo.

– Spełnimy oczekiwania wielu mieszkańców. Inwestycja zostanie wykonana w przyszłym roku, jest już wpisana do projektu budżetu. Budowa dróg to jeden z moich priorytetów. Jest to kluczowe dla rozwoju całego miasta – podkreśla Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Na wykonanie ronda miasto planuje wydać 1,25 mln zł. Dokładną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Projekt budżetu na 2020 rok radni przegłosują jeszcze w tym roku.

Inwestycja z burzliwą historią

W marcu ubiegłego roku ówczesne władze powiatu świdnickiego zorganizowały konsultacje społeczne w sprawie przebudowy skrzyżowania. Ogłosiły je, choć decyzja o przeprowadzeniu inwestycji należała do miasta i była już podjęta po spotkaniu z rządzącymi powiatem.

Przedstawiciele starostwa zapytali mieszkańców, który z siedmiu możliwych wariantów jest najlepszy. Tymczasem optymalną propozycją wybraną do realizacji jeszcze w lutym było rondo. Projektant wykonał badania i rekomendował takie rozwiązanie jako najbezpieczniejsze i gwarantujące optymalną przepustowość. Na minirondo wskazali też uczestnicy konsultacji.

Budowa nowego skrzyżowania nie trafiła do tegorocznego budżetu miasta. Władzom Świdnika nie wystarczyło pieniędzy, ponieważ rozpoczęły wielkie inwestycje, między innymi budowę kompleksu basenów oraz nowego łącznika z ekspresową S17, czyli ulicę Kusocińskiego.

Nie tylko nowe skrzyżowanie

Budowa minironda to nie jedyna inwestycja zaplanowana na 2020 rok, która poprawi komunikację w tej części Świdnika. Urząd Miasta zdobył rządową dotację z Funduszu Dróg Samorządowych na wybudowania al. NSZZ “Solidarność”. Pierwszy etap budowy zostanie wykonany w przyszłym roku.

Magistrat wybrał firmę, która zrealizuje zadanie. Przetarg wygrało przedsiębiorstwo Strabag. Po zakończeniu inwestycji powstanie wewnętrzna obwodnica Świdnika, a mieszkańcy sprawnie przejadą od al. Lotników Polskich bezpośrednio do ul. Kusocińskiego.

rp

Artykuł przeczytano 2555 razy

Last modified: 9 grudnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »