wtorek, 25 stycznia 2022r.

Rondo dla Józefa Franczaka

Autor: |

– To element przywracania pamięci – tłumaczą wnioskodawcy. „Laluś”, Żołnierz Wyklęty pochodzący z pobliskich Kozic może zostać patronem jednego z najnowszych rond w Świdniku. Decyzja w tej sprawie zapadnie już na wtorkowej sesji Rady Miasta.

Rondo u zbiegu ul. Racławickiej, Krępieckiej, Głogowej i Kosynierów powstało w minionym roku, w ramach przebudowy ciągu ulic. Miało przede wszystkim upłynnić ruch na skrzyżowaniu i ułatwić włączenie się do ruchu kierowcom wjeżdżającym na główne drogi z podporządkowanych. Po zakończeniu inwestycji pojawił się pomysł nadania rondu imienia. Wybór padł na znaną, nie tylko w regionie, postać historyczną. Wniosek złożyło Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

– Przede wszystkim jako przedstawiciele stowarzyszenia kultywujemy pamięć o „Lalusiu”. Co roku, w trzecią sobotę października, organizujemy marsz poświęcony jego osobie – mówi Michał Kamela, prezes Stowarzyszenia. – W Świdniku nie ma jeszcze ronda noszącego imię Józefa Franczaka ps. „Laluś”, stąd nasz wniosek. Takie działania są elementem przywracania pamięci o ostatnim partyzancie, Żołnierzu Wyklętym, osobie zasłużonej dla ojczyzny i ściśle związanej z naszym regionem.

Wniosek stowarzyszenia pozytywnie zaopiniowała Komisja Rodziny, Oświaty i Spraw Społecznych. Ostateczna decyzja będzie należeć do radnych. Projekt uchwały nadającej rondu nazwę zostanie przegłosowany na najbliższej sesji, która została zaplanowana na wtorek, 25 sierpnia.

Józef Franczak ps. „Laluś” urodził się w 1918 roku w Kozicach Górnych. Jako 17 – latek wstąpił do Wojska Polskiego. Po agresji sowieckiej na Polskę dostał się do niewoli, z której udało się mu uciec. Walczył, między innymi, w szeregach lubelskich jednostek Armii Krajowej. Po zakończeniu działań wojennych działał w podziemiu antykomunistycznym. Przez 18 lat był poszukiwany i rozpracowywany przez SB. Został zastrzelony 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych. Początkowo pochowany w bezimiennej mogile przy ul. Unickiej w Lublinie, ostatecznie spoczął na cmentarzu w Piaskach.

Artykuł przeczytano 1017 razy

Last modified: 23 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?