Wczorajszy „Wyłącznik – spotkania dla zabieganych kobiet” był prawdziwym wyłącznikiem od codziennej pracy i problemów. Uczestniczki, tym razem w ciszy i skupieniu, oddały się relaksowi, a ułatwił go rysunek techniką Zentangle. W tajniki tej metody twórczości artystycznej wprowadziła panie Magdalena Sadurska, hobbystka, pasjonatka rękodzieła, autorka bloga osobistego „Wiem, że jestem”.
Rysunek metodą Zentangle składa się z prostych kształtów, wypełnionych różnorodnymi wzorami. Technikę tę opatentowało dwóch lekarzy – Rick Roberts i Maria Thomas z USA, którzy zauważyli odprężające działanie Zentangle na swoich pacjentach. Metoda zyskała niesamowitą popularność, między innymi dzięki kolorowankom „dla dorosłych”.
– Oczywiście, ma ona jakieś ramy i zasady, ale my będziemy po prostu tworzyć, by mieć z tego odprężenie i satysfakcję. Powiem tylko, w jaki sposób zacząć. Do pracy wystarczą nam biały, gładki papier i czarny cienkopis, chociaż można też używać kolorowych mazaków. Fajnie jest zrobić na kartce ramkę, aby w niej zamknąć rysunek. Zaczynamy od kanwy, czyli prostych kształtów, jak kółka, linie proste czy spirale, które na przykład nakładają się na siebie. Ważne jest, aby powstało dość dużo zamkniętych przestrzeni. Potem wypełniamy je wzorami – kreskami, kropkami, kratkami, kamieniami. Można też zacząć od namalowania kolorowych plam i dopiero później rysować wzory. Tak jak w mandalach, które część z was ze mną rysowała, nie ma złych kroków i w tej sztuce. Każdy błąd, krzywą kreskę, można przemienić w nowy, kreatywny obrazek. W tradycyjnym Zentagle używa się czterech kształtów, czyli linii, literek s, c oraz kół, tak naprawdę jednak każdy może rysować to, co daje mu radość i spokój – wyjaśniała Magdalena Sadurska.
Kolejny „Wyłącznik” odbędzie się 25 marca, o godz. 17.00, oczywiście w Filii nr 2 (ul. Piłsudskiego 6A) Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
– Zapraszamy wszystkie chętne panie, które chciałby się oderwać od swoich codziennych obowiązków i spróbować razem z nami pracy twórczej – Paulina Zakrzewska, kierownik F nr 2.
aw
Artykuł przeczytano 196 razy
Last modified: 19 lutego, 2025