Często, gdy kupujemy jakieś rzeczy, są one obarczone różnymi wadami. Należy jednak mieć świadomość, że jako konsumenci mamy prawo dochodzić swoich praw na podstawie rękojmi za wady. Czym jest i jak korzystać z przysługujących nam praw, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.
Co to jest rękojmia za wady i jak możemy z niej skorzystać?
Rękojmia za wady to instytucja, która znajduje zastosowanie przy roszczeniach z tytułu umowy sprzedaży, ale jej zakresem objęte są również czynności wynikające z umowy o dzieło (np. remont).
Wówczas, gdy nabędziemy coś, co nie spełnia oczekiwań przewidzianych dla danej rzeczy bądź stanu faktycznego możemy dochodzić swoich praw w postaci wymiany rzeczy na wolną od wad, usunięcia wady, obniżenia ceny wynikającej z pierwotnej umowy bądź odstąpienia od umowy.
By dochodzić swoich praw konieczne jest złożenie reklamacji. Jej forma może być dowolna (pisemnie, ustnie, mailowo) a termin nie powinien przekraczać roku od chwili zauważenia wady, chociaż dobrą praktyką jest reklamowanie w chwili zauważenia wady. Maksymalny termin, w którym możemy złożyć reklamację z uwagi na wady rzeczy, to 2 lata liczone od daty wydania rzeczy (towaru).
Czym różni się rękojmia od gwarancji?
Czym innym jest rękojmia za wady a czym innym reklamacja. Z wnioskiem o rękojmię możemy wystąpić do organu, który sprzedał nam wadliwy towar. Podstawą tych roszczeń są przepisy Kodeksu cywilnego. Z kolei podstawą gwarancji jest tzw. karta gwarancyjna, czyli dodatkowe uprawnienie, z którego możemy skorzystać wyłącznie w przypadku, gdy producent złożył oświadczenie gwarancyjne. Nie zawsze zatem będzie możliwe skorzystanie z gwarancji.
Niezależnie od sytuacji możemy skorzystać ze wsparcia prawnego, które pozwoli nam ocenić zasadność występowania z roszczeniami z tytułu rękojmi za wadę rzeczy, opracować plan działania (w tym m.in. działania przed procesowe) i wdrożyć go w życie. Szukając wsparcia, wybierajmy sprawdzone podmioty, które będą w stanie profesjonalnie reprezentować nasze interesy.
/REKLAMA/
Artykuł przeczytano 1002 razy
Last modified: 8 grudnia, 2022