piątek, 01 marca 2024r.

Recytowali wiersze Kamieńskiej i Konopnickiej

Autor: |

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się wczoraj XIX edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych. Był to etap miejski konkursu.

Każdy z uczestników miał za zadanie wyrecytować dwa wiersze. Pierwszy z nich autorstwa Anny Kamieńskiej, drugi – Marii Konopnickiej.

– Wybraliśmy Marię Konopnicką z kilku powodów. W tym roku obchodzimy 180. rocznicę jej urodzin, ponadto to właśnie ona jest matką polskiej literatury dziecięcej – powiedziała Dorota Cioczek, kierownik oddziału dla dzieci i młodzieży MPBP, która poprowadziła spotkanie.

Uczestnicy zaprezentowali, między innymi, wiersze: „Czytanie”, „Sposób na laleczkę” i „Pranie” Marii Konopnickiej oraz dzieła Anny Kamieńskiej, takie jak: „Kogut” i „Sowa”.

Celem konkursu jest zaznajomienie czytelników z sylwetką i twórczością pisarek oraz rozwijanie wrażliwości i zdolności interpretacyjnych uczestników. Ważnym zadaniem było także zaangażowanie uczniów do uczestnictwa w kulturalnych wydarzeniach pozaszkolnych.

Wyniki:

Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe. Jury w składzie: Małgorzata Skakuj, Barbara Śpiewak oraz Karolina Dworzecka, po wysłuchaniu 33 recytatorów, ocenie doboru repertuaru, interpretacji i ogólnego wrażenia artystycznego, postanowiło wyróżnić:

w kategorii uczniów klas 1-3:
I miejsce – Aurelia Szyszło
II miejsce – Hubert Stachyra
III miejsce – Marcel Szajnoga

w kategorii uczniów klas 4-6:
I miejsce – Maria Gmur
II miejsce – Alicja Jasińska
III miejsce – Florentyna Szyszło

w kategorii uczniów klas 7-8:
I miejsce – Julia Sapko
II miejsce – Zuzanna Wójcik
III miejsce – Anna Marzec.

Laureaci będą reprezentowali świdnickie szkoły w etapie powiatowym konkursu recytatorskiego, który odbędzie się za tydzień. Każdy z uczestników spotkania otrzymał dyplom oraz upominek. Podziękowania trafiły również do nauczycieli, którzy przygotowywali dzieci i młodzież do recytacji.

« z 2 »

Artykuł przeczytano 1218 razy

Last modified: 17 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »