niedziela, 20 kwietnia 2025r.

Razem dla Świdnika

Autor: |

Cykl „Razem dla Świdnika” prezentuje organizacje pozarządowe działające w naszym mieście. Przygotowuje go Centrum Usług Społecznych, które do współpracy zaprasza kolejne organizacje.

Wspólnota Anonimowych Alkoholików

Rodzaj prowadzonej działalności

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyjściu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jedynie własne dobrowolne datki ze strony uczestników. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją. Nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Podstawowym jej celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

Dla kogo?

W myśl zasad wspólnoty członkowie jej są otwarci na każdego, kto tylko ma problem z alkoholem. Pomagają tworząc dobrowolne, samopomocowe grupy, w których uczestnicy otrzymują pomoc i wsparcie i – co najważniejsze – wiedzę opartą na doświadczeniu jak utrzymać trzeźwość i naprawić swoje relacje z najbliższymi. Nikt w AA nie postawi diagnozy, czy jest się uzależnionym, czy nie. Decyzja o zwróceniu się o pomoc zależy wyłącznie od samego zainteresowanego. Wspólnota z  radością wita i przyjmuje w swoje szeregi każdego szukającego rozwiązania problemu z nadużywaniem alkoholu.

AA proponuje zasadę całkowitej abstynencji. Osoby należące do wspólnoty po prostu powstrzymują się od „jednego” kieliszka dzień po dniu. Trzeźwość utrzymuje się poprzez dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją na spotkaniach zwanych „mityngami” – w oparciu o program „12 Kroków” służący zdrowieniu z alkoholizmu.

Ilu członków liczy organizacja?

Wspólnota szacuje, że na świecie ponad dwa miliony członków spotyka się w ponad 125 tysiącach grup AA w 180 krajach. W Polsce istnieje około 2700 grup AA. W naszym mieście istnieją trzy grupy AA. Świdnicka wspólnota AA liczy 49 osób.

Kto stanowi prezydium?
Anonimowość jest duchową podstawą AA – przypomina uczestnikom wspólnoty, aby kierowali się raczej zasadami niż osobowościami. Są społecznością ludzi równych. Dążą do tego, aby znany był program zdrowienia, a nie osoby, które w nim uczestniczą. Anonimowość w środkach masowego przekazu gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom AA, szczególnie nowo przybyłym – zapewnia, że ich przynależność do AA nie zostanie ujawniona.

Osiągnięcia

Pomysł zawiązania się Wspólnoty Anonimowych Alkoholików powstał w 1935 roku w wyniku spotkania się maklera z Nowego Jorku i lekarza z Akron, którzy byli „beznadziejnymi pijakami”. Oni to właśnie założyli AA, aby pomagać innym ludziom cierpiącym na chorobę alkoholową, a także by utrzymywać własną trzeźwość. Wspólnota AA powstała zatem w Stanach Zjednoczonych, ale  rozpowszechniła się na całym świecie. Do Polski trafiła w latach 70. XX wieku. Do Świdnika zaś AA trafiło 26 lat temu i od tamtej pory nieprzerwanie działa niosąc: Pomoc, Miłość do drugiego Człowieka i Nadzieję na lepsze jutro.

Zdaniem członków wspólnoty olbrzymim osiągnięciem AA jest organizowanie spotkań z tłumaczem polskiego języka migowego (PJM) dla osób g/Głuchych i Słabosłyszących uzależnionych od alkoholu.

Kontakt

Punkt Informacyjny AA w Świdniku mieści się przy ulicy Kolejowej 4. Czynny jest w każdą sobotę od godz. 9.00 do godz. 11.00.

Kontakt telefoniczny: 734 239 707 dostępny w każdą sobotę od godz. 9.00 do godz. 19.00, e-mail: aaswidnik@gmail.com lub swidnicka007@aa.org.pl, strony www.glusi-aa.pl, www.aa.24.pl.

Grupy Anonimowych Alkoholików spotykają się:

  • wtorek, godz. 10.00, ul. Kolejowa 4 w Świdniku,
  • środa, godz. 19.00, ul. Kolejowa 4 w Świdniku,
  • czwartek, godz. 19.00, ul. Wyszyńskiego 32 w Świdniku (kościół okrągły – sala Matki Teresy z Kalkuty),
  • niedziela, godz. 16.00, ul. Kolejowa 4 w Świdniku,
  • niedziela, godz. 19.00, ul. Wyszyńskiego 32 w Świdniku (kościół okrągły – sala Matki Teresy z Kalkuty).

Co Wspólnota AA pragnie zaoferować mieszkańcom Świdnika?

Przede wszystkim Anonimowość!!! AA zaprasza na swoje spotkania wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i pomocy w walce z tym trudnym wrogiem, jakim jest alkohol – bazując na doświadczeniu i nabytej wiedzy.

Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS, kontakt pod numerem telefonu 501 001 412.

Artykuł przeczytano 1334 razy

Last modified: 16 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści