wtorek, 17 grudnia 2024r.

Razem dla Świdnika

Autor: |

Cykl prezentuje organizacje pozarządowe działające w naszym mieście. Przygotowuje go Centrum Usług Społecznych, które do współpracy zaprasza kolejne organizacje.

 

Akcja Katolicka w Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela

Rodzaj prowadzonej działalności:

Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie współpracują bezpośrednio z hierarchią kościelną w wypełnianiu misji Kościoła Katolickiego. Poznają jego nauczanie i z nim się utożsamiają. Starają się autentycznie żyć po chrześcijańsku i troszczyć się o Kościół lokalny i powszechny. Akcja Katolicka jest narzędziem nowej ewangelizacji, szkołą miłości, jedności, siły i pokory.
Oddział Akcji Katolickiej w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela powstał we wrześniu 2001 r.

Osiągnięcia:

W odpowiedzi na potrzeby środowiska jako pierwsze zadanie postanowiono zorganizować bibliotekę parafialną, która obecnie posiada bogaty, różnorodny księgozbiór. Oddział prowadzi bibliotekę  nieprzerwanie przez ponad dwadzieścia lat swojej działalności.
Następnym pilnym zadaniem członkowie AK uznali organizowanie nieodpłatnych  zimowisk dla uczniów klas I – III szkół podstawowych naszego miasta. Do społecznej współpracy bardzo aktywnie włączyli się nauczyciele głównie ze szkół podstawowych i przedszkoli oraz grupy parafialne. Przez 14 lat w czasie ferii zimowych dzieci miały zapewniony posiłek, opiekę i atrakcyjny wypoczynek z konkursami, wycieczkami do teatru, muzeum, kina, świdnickich firm i instytucji. Zimowiska spotkały się z ogromnym powodzeniem u najmłodszych i uznaniem rodziców.

Wielką popularnością wśród mieszkańców Świdnika cieszyły się miejskie festyny „Papieski Dzień Rodziny i Godności Człowieka…”, organizowane na placu Konstytucji 3 maja od 2007 r. do 2013 r. Głównymi punktami w programie zawsze były odtwarzane fragmenty nagrań nauczania św. Jana Pawła II i konkursy wiedzy o Jego nauczaniu, w których uczestniczyły rodzinne drużyny, a także konkursy plastyczne również dla rodzin.  Liczne atrakcje cieszyły zarówno  najmłodszych, jak i starszych mieszkańców naszego miasta. Były to: koncerty Piotra Selima i Magdaleny Celińskiej, świdnickich chórów, orkiestry, różnych dziecięcych zespołów tanecznych i  wokalnych, pokazy gimnastyki akrobatycznej, wystawy malarstwa, rękodzieła i wiele innych.  Dzieci, dzięki sponsorom, nieodpłatnie mogły korzystać z przejażdżki na kucyku. Były również dmuchane zamki, wata cukrowa itp.  Wiele emocji u uczestników budziły konkurencje sportowe, także z nagrodami.
Każdy festyn kończył wspólny śpiew ulubionej przez Papieża Polaka pieśni „Barka”.

Kolejnym cyklicznym wydarzeniem był  „Bieg Kardynalski pt. „Ku Przyszłości-z Nadzieją”, nawiązujący do postaci i nauczania bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Nie można nie wspomnieć o spotkaniach opłatkowych, wieczornicach z okazji rocznic i świąt narodowych, spotkaniach autorskich, prelekcjach, pielgrzymkach do sanktuariów czy na Misterium Męki Pańskiej, o udziale w uroczystościach miejskich i diecezjalnych oraz inicjatywach o przyznanie tytułu Honorowy Obywatel naszego miasta Pani Dr Wandzie Półtawskiej, tytułu Zasłużony dla Miasta ks. kanonikowi Andrzejowi Kniaziowi, a ostatnio o ustanowienie Prymasa Tysiąclecia Patronem Miasta Świdnik. Akcja Katolicka prowadziła także akcje charytatywne.
Ostatnie inicjatywy to Powiatowy Konkurs Oratorski pt. „Idącym w przyszłość”, „Czas to miłość” film o Prymasie Tysiąclecia i spotkanie z Iwoną Czarcińską z Instytutu Prymasowskiego, wieczór autorski „W zadumie nad światem”  oraz koncert „Totus Tuus” zorganizowany w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.                                                                 

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wszystkie w/w wydarzenia są sumą otwartych rąk i serc oraz zgodnej współpracy bardzo wielu instytucji  i ludzi: sponsorów, nauczycieli i wolontariuszy. To właśnie bezinteresowne zaangażowanie i współpraca zaowocowały wydarzeniami oczekiwanymi przez mieszkańców miasta. Chociaż wymagały one znacznego wysiłku to budzi w sercu otuchę, że w przyszłość można spoglądać z nadzieją, bo wokół jest bardzo dużo ofiarnych, hojnych, dobrych ludzi i wspólnie można uczynić wiele, a nawet bardzo wiele, dobra.
AK z satysfakcją przyjęła gratulacje i słowa uznania władz miasta, powiatu, województwa, ministerstwa edukacji i przyjaciół skierowane z okazji jubileuszu dwudziestolecia działalności oddziału. Wielki udział  w dorobku  AK mają Oddziały Akcji Katolickiej przy parafiach pw. NMP Matki Kościoła i Św. Józefa.

Ilu członków liczy organizacja?
Jest ich niewielu, ale wokół jest dużo dobrych, życzliwych ludzi, którzy zawsze są gotowi bezinteresownie wesprzeć i wspierają wszystkie inicjatywy.

Kto stanowi jej prezydium?
Irena Okoń, Barbara Zduńczuk, Alicja Kleban.

Kontakt
Członkowie Akcji spotykają się na spotkaniach formacyjnych w 2. poniedziałek miesiąca, po mszy św. o godz. 18.00.

Czy Stowarzyszenie chce coś przekazać mieszkańcom?

Zaproszenie do współpracy w budowaniu cywilizacji miłości, do czego wzywali Papież Polak i Prymas Tysiąclecia, kierując się zasadami: Nigdy nie pozwól swoim uszom uwierzyć w to, czego nie widziały Twoje oczy; Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi; Nienawiść można uleczyć tylko miłością.

 

Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS, kontakt pod numerem telefonu 501 001 412.

 

Artykuł przeczytano 720 razy

Last modified: 26 lipca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content