sobota, 24 lutego 2024r.

Razem dla Świdnika

Autor: |

Cykl prezentuje organizacje pozarządowe działające w naszym mieście. Przygotowuje go Centrum Usług Społecznych, które do współpracy zaprasza kolejne organizacje.

Stowarzyszenie Manufaktura Futbolu w Świdniku

Rodzaj prowadzonej działalności:

Stowarzyszenie Manufaktura Futbolu w Świdniku zostało założone 6 sierpnia 2020 r. Jego
cele to: upowszechnianie oraz promocja różnych form i odmian gry w piłkę nożną, tworzenie warunków do jej uprawiania przez dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz niepełnosprawne, propagowanie i działanie na rzecz tworzenia warunków zdrowego i aktywnego trybu życia poprzez wychowanie fizyczne, sport oraz rekreację ruchową, przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży poprzez wychowanie fizyczne, sport i rekreację ruchową. Swoją działalność stowarzyszenie opiera głównie na dotacjach z Miasta Świdnik oraz Starostwa Powiatowego, a także współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej w Lublinie.

Dodatkowo Manufaktura Futbolu zajmuje się wydawaniem książek monograficznych o tematyce piłkarskiej. W listopadzie ubiegłego roku ukazała się pierwsza część publikacji pt. „100 Klubów na 100-lecie Lubelskiego Związku Piłki Nożnej” autorstwa Jacka Kosierba. Pod koniec bieżącego roku ma się ukazać część druga.  

Osiągnięcia:

W pierwszym roku działalności stowarzyszenie zorganizowało, między innymi: Beach Soccer Świdnik Cup ‘2020, I Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w getbolu i 22. edycję Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku. W latach 2021-2022, pomimo pandemii, udało się rozegrać 22 Wojewódzki Memoriał Dariusza Kwieka w halowej piłce nożnej, I i II Powiatowy Festiwal Siatkonogi, dwie edycje Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej, II i III Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w getbolu, Beach Soccer Świdnik Cup ‘2021 i ‘2022, Świdnickie Euro ‘2021, Świdnicki Mundial ‘2022, pierwszą edycję Wojewódzkiej Ligi Oldbojów 35+ w piłce nożnej drużyn siedmioosobowych, a także 23 i 24 edycję Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku.
W lutym i marcu bieżącego roku Manufaktura Futbolu zorganizowała w Świdniku kolejne edycje Mistrzostw Województwa Lubelskiego zarówno oldbojów 35+, jak i kategorii open z udziałem najlepszych zespołów z lig środowiskowych rozgrywanych na terenie całego regionu. Całkowitym novum był konkurs umiejętności piłkarskich pod nazwą „Turbo Kozak Powiatu Świdnickiego” przeprowadzony w 2022 r.

Bardzo ważnym punktem działalności było reaktywowanie po sześciu latach rozgrywania towarzyskich spotkań oldbojów Avii Świdnik i Świdniczanki. W 2021 r. taki mecz został rozegrany na stadionie miejskim przy ul. Sportowej 2, a przed rokiem byli, znakomici piłkarze obu zasłużonych dla naszego miasta klubów, spotkali się na odnowionym stadionie przy ul. Turystycznej. Z trybun ich zmagania obserwowała bardzo żywo i spontanicznie reagująca spora grupa kibiców. W ten sposób odżyły fantastyczne wspomnienia najlepszych futbolowych lat
w Świdniku.

Warto jeszcze dodać, że praktycznie od początku Manufaktura Futbolu nawiązała świetnie rozwijającą się współpracę z wójtem Gminy Fajsławice Januszem Pędziszem. Od 2020 r. właśnie na boisku w Fajsławicach rozgrywany jest Charytatywny Turniej Oldbojów w piłce nożnej siedmioosobowej, z którego dochód w całości przekazywany jest dla najbardziej potrzebujących.

Kto stanowi prezydium stowarzyszenia?

Pracami stowarzyszenia kieruje dwuosobowy zarząd: Jacek Kosierb – prezes, Aneta Kosierb – wiceprezes. Natomiast w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Katarzyna Pękała, Romuald Parczyński i Piotr Gorzkowski.

Kontakt

Z prezesem stowarzyszenia, a zarazem głównym organizatorem imprez sportowo-rekreacyjnych można się kontaktować telefonicznie pod numerem 601413856 lub pisząc na adres e-mail jacekkosierb@interia.pl.  Bieżące informacje na temat działalności Manufaktury Futbolu można znaleźć na stronie www.manufakturafutbolu.futbolowo.pl oraz na profilach Instagram i Facebook.

Czy Stowarzyszenie chce coś przekazać mieszkańcom Świdnika?

Praktycznie każdy piłkarz-amator znajdzie coś dla siebie w szerokim wachlarzu imprez sportowo-rekreacyjnych oferowanych przez Stowarzyszenie, które działa prężnie zarówno w hali, jak i na otwartych boiskach trawiastych czy orlikowych. Najbliższe imprezy to kolejna edycja Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej, która ruszy już w pierwszych dniach kwietnia, a będzie rozgrywana na boisku, jak zawsze gościnnej, Szkoły Podstawowej nr 5. Natomiast w pierwszych dniach lipca fanów Avii i Świdniczanki czekają Piłkarskie Potyczki Pokoleń. Obie imprezy zostaną sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Świdnika. Manufaktura Futbolu za motto swojej działalności przyjęła słowa: „Budujmy naszą piłkarską przyszłość, żyjmy teraźniejszością, ale pamiętajmy o reliktach przeszłości”.

Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS, kontakt pod numerem telefonu 501 001 412, fot. Manufaktura Futbolu

Artykuł przeczytano 798 razy

Last modified: 16 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »