sobota, 24 lutego 2024r.

Razem dla Świdnika

Autor: |

Cykl „Razem dla Świdnika” prezentuje organizacje pozarządowe działające w naszym mieście. Przygotowuje go Centrum Usług Społecznych, które do współpracy zaprasza kolejne organizacje.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku

Rodzaj prowadzonej działalności

Koło w Świdniku działa od grudnia 1989 roku. Przez pierwsze dziesięć lat prowadziło wyłącznie Jadłodajnię dla ubogich im. Św. Brata Alberta, znajdującą się przy ul. Niepodległości 11, z pomocy której aktualnie korzysta około 120 osób dziennie. W większości to osoby, które ze względu na trudną sytuację finansową kwalifikowane są przez Centrum Usług Społecznych do pomocy w formie gorącego posiłku. Kuchnia jednak nie odmawia żadnemu potrzebującemu i w miarę możliwości stara się zapewnić takim osobom pomoc w postaci darmowej zupy.

Osiągnięcia:

– W 2000 roku utworzono Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta
w Świdniku przy ul. Orzeszkowej 6. Placówka może przyjąć maksymalnie 45 osób na miejsca stałe i około 10 osób na tzw. „dostawki”. Koło pomaga głównie potrzebującym ze Świdnika, ale do schroniska przyjmowane są osoby z całego województwa lubelskiego.

– Pod opieką Koło ma także około 150 ubogich rodzin, którym wydaje paczki żywnościowe. W ostatnim czasie udało się zorganizować pomoc w postaci paczek dla uchodźców z Ukrainy.

– Stowarzyszenie stara się wspomóc także niepełnosprawnych mieszkańców miasta, którym nieodpłatnie może wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny, taki jak: wózki inwalidzkie, chodziki czy kule.

Środki finansowe na działalność Koła pochodzą przede wszystkim z dotacji Gminy Świdnik, dotacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, ale także w dużej mierze ze wsparcia osób prywatnych i przedsiębiorców. W ostatnich latach coraz większe znaczenie mają wpływy z tytułu odpisu 1% podatku. Duży udział w utrzymaniu placówek mają darowizny rzeczowe, w tym żywność, którą udaje się pozyskać dzięki współpracy z Fundacją Bank Żywności w Lublinie, artykuły chemiczne, środki czystości oraz odzież. W pomoc najuboższym angażują się również najmłodsi ze szkolnych kół wolontariackich. Dużym wsparciem działalności Koła jest bardzo dobra współpraca z Centrum Usług Społecznych w Świdniku. Dzięki otrzymanym środkom finansowym, Koło mogło w ostatnim czasie przeprowadzić remonty w prowadzonych przez siebie placówkach, a także zorganizować pomoc psychologiczną, prawną i socjalną dla mieszkańców miasta.

Ilu członków liczy organizacja?

Na chwilę obecną Koło w Świdniku zatrudnia 7 osób i liczy sobie 28 członków.

Kto stanowi prezydium?

Zarząd działa na zasadzie wolontariatu. Jego skład to: Stanisław Kubiniec – prezes Zarządu,

Antoni Mieczkowski – wiceprezes Zarządu, Antonina Szczuka, Alina Kurzejewska, Grażyna Narodowiec, Jacek Kosierb – członkowie Zarządu.

Kontakt

– Kuchnia: ul. Niepodległości 11 (czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-14.00).

– Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Orzeszkowej 6 (można zgłaszać się
w poniedziałki, środy i piątki w godz. 7.00-19.00 w celu uzyskania: materiałów i środków opatrunkowych, środków czystości i higieny osobistej oraz odzieży)

– telefon: 81 751 59 08 (poniedziałki, środy, piątki w godz. 7.00-19.00).

– e-mail: albert_swidnik@op.pl

Co Stowarzyszenie pragnie przekazać mieszkańcom miasta?

Otrzymywane wsparcie na utrzymanie Schroniska i Kuchni jest odczytywane jako ważny gest międzyludzkiej solidarności. To wsparcie pomaga w skutecznej ochronie tak znaczącego dobra, jakim jest godność drugiego człowieka. „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Wszelkiego rodzaju wsparcie działalności Koła służy realizacji misji Towarzystwa, dlatego Zarząd Koła w Świdniku będzie bardzo wdzięczny za wszelką pomoc finansową i rzeczową.

Od 1 stycznia 2023 r. każdy podatnik będzie mógł przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego już nie 1%, a 1,5% swojego podatku (KRS: 0000710192, nr konta: 06 8689 0007 6000 1100 2000 0010).

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku składa Państwu serdeczne życzenia: zdrowia, pomyślności i wielu łask Bożych oraz pokoju ducha i radości w Nowym 2023 roku!

Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS, kontakt pod numerem telefonu 501 001 412.

Artykuł przeczytano 1296 razy

Last modified: 27 grudnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »