sobota, 24 lutego 2024r.

RapLekcja z Dobromirem Makowskim

Autor: |

„Listopad miesiącem profilaktyki” to program realizowany przez Centrum Usług Społecznych w Świdniku. Tegoroczna edycja obfitowała w spotkania, rozmowy oraz prezentacje, które miały jeden cel: uzmysłowić, jak ważne są zdrowie więzi.

Bohaterem dzisiejszego spotkania, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, był Dobromir Makowski. Pomysłodawca projektu RapPedagogia, w ramach którego odwiedził setki szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień, ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie Polski oraz wielu państw w Europie. Ze swoimi lekcjami dotarł również do Ameryki.

– W imieniu Centrum Usług Społecznych chcę podziękować pedagogom szkolnym oraz nauczycielom za zaangażowanie w organizowaną przez nas akcję. To dzięki Wam akcja pn. „Listopad miesiącem profilaktyki” przebiegła sprawnie i umożliwiła uczestnictwo w spotkaniach wielu młodym osobom – powiedziała Ewa Kossowska z CUS, która poprowadziła spotkanie. Dodała: – Na scenie czeka już Dobromir Makowski, który przedstawi program „RapPedagogia”. Mam nadzieję, że przypomni nam o tym, co jest w życiu najważniejsze. O celach, o wartościach, o wyborach i decyzjach oraz o tym, jaki to wszystko ma wpływ na nasze życie.

O tym, co w życiu jest naprawdę ważne

– Dzień dobry. Cześć. Siemanko! Chciałbym poprowadzić to spotkanie w taki sposób, żeby troszkę Was porozcinać emocjonalnie – zaczął Dobromir Makowski.

Podczas wydarzenia rappedagog opowiedział o swoich doświadczeniach: – Bardzo często żyjecie w grupie, jak niewolnicy. Ja tak żyłem. Do 19. roku życia zakładałem na siebie maskę i udawałem, że wszystko jest w porządku, że jestem szczęśliwy. Wiecie dlaczego? Moi rodzice byli alkoholikami, nikogo w szkole nie interesowało to, że nie radzę sobie z problemami. Rówieśnicy byli pierwszą grupą, która mnie zdyskredytowała. Bardzo szybko zgubiłem kurs.

Opowieść przeplatały rapowe kawałki o życiu i o tym, jak ważne są relacje. Kilku uczniów miało również okazję stanąć na scenie i wziąć udział w ćwiczeniu. Podczas wydarzenia, prowadzący wraz z uczestnikami doszli do pewnych, wydawać by się mogło, oczywistych wniosków.

Czym nie podlewamy kwiatków? Domestosem. Dlaczego więc decydujemy się sięgać po używki?

Człowiek jest mądry, albo… Głupi. To jeszcze nie jest problemem. Ten pojawia się w chwili, kiedy nie chce zmądrzeć.

Ręce mamy po to, aby móc… Pomagać. To ważne, ponieważ często obok nas jest ktoś, komu wystarczy jedynie rozmowa. To tak niewiele, a może uratować czyjeś życie.

– Pozdrówcie Waszych rodziców. Pamiętajcie, że warto czasem powiedzieć „dziękuję” i „kocham” – zakończył spotkanie D. Makowski.

Akcja „Listopad miesiącem profilaktyki” została zorganizowana pod patronatem Burmistrza Miasta Świdnik.

Artykuł przeczytano 758 razy

Last modified: 30 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »