piątek, 01 marca 2024r.

Ramię w ramię z ekologią

Autor: |

Miody z regionalnych pasiek, fermentowane napoje, przyprawy i herbaty z naturalnych upraw, naturalne kosmetyki i rękodzieło tworzone przez rodzimych artystów. Świdnik, już po raz czwarty, zmienił się w ekologiczne serce Lubelszczyzny. Przed południem, na placu Konstytucji 3 maja rozpoczął się Eko Targ, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik.

Mieszkańcy, którzy wezmą udział w dzisiejszym wydarzeniu, mogą kupić, m. in. ręcznie robione świece, ceramikę,  czapki, kapelusze, torebki, odzież dziecięcą, miody, biżuterię, breloczki, przyprawy, napoje fermentowane, bombki, oleje, kubki, dekoracje z drewna i kwiatowe witraże.

Ponadto chętni mogą wziąć udział w warsztatach albo wesprzeć akcję charytatywną zorganizowaną przez Nadleśnictwo Świdnik. Wystarczy przynieść minimum 40 nakrętek i odebrać w zamian sadzonkę świerku, klonu, lipy albo jaworu. Nakrętki zbierane są dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia, którego wolontariuszki również są obecne na Eko Targu. Każdy może odebrać maksymalnie dwie sadzonki. Sama akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

AKTUALIZACJA

Podczas IV Eko Targu atrakcji nie brakowało. Od godz. 12.00 do 14.00 o dobre nastroje dzieci i dorosłych zadbała orkiestra warzywna „Paprykalaba”, która przeprowadziła ciekawe warsztaty. Można było poznać technikę gry na niezwykłych instrumentach muzycznych oraz przekonać się, jak brzmi dynia, marchew czy bakłażan.

O godz. 12.30 dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach z robienia łapaczy snów. Z kolei o godz. 16.30 odbyły się warsztaty „Jesienne wianki”, podczas których młodsi i starsi mieszkańcy miasta mieli okazję zgłębić techniki wicia wianków oraz przygotować własne ozdoby na głowę.

Świdniczanie mogli też poznać tajniki wykonywania chodniczków z recyklingu. Ostatnie warsztaty przygotowane na ten dzień polegały na przygotowaniu lampionów. Zostały one wykonane ze słoików, które ozdobiły m.in. koronki, bibuły oraz sznurki. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów organizatorzy przygotowali 10 zestawów nagród.

Eko Targ to również spotkania ze specjalistami w dziecinie życia w zgodzie ze środowiskiem. Odbyły się następujące wykłady: „O etycznej modzie i wpływie ubrań na środowisko i człowieka”, na który zaprosiła właścicielka marki Green Bird, oraz spotkania z właścicielką marki Bionaturalis pt.: „Życie opakowań po kosmetykach lub w kuchni” i „Jak wykorzystać przyprawy kuchenne i zastosować je w kosmetyce”.

A jak dzisiejszy dzień zapamiętają wystawcy?

– Moja pracownia nazywa się „WYPAL Studio”. Pochodzimy spod Biłgoraja, gdzie organizujemy warsztaty, mamy całą swoją produkcję. Jest to głównie sztuka użytkowa, czyli talerze, kubki, wazony. Wszystko pokryte jest szkliwem spożywczym, dzięki czemu nadaje się do kontaktu z żywnością – powiedziała jedna z uczestniczek Eko Targu. Dodała: – Myślę, że w jest w tym wydarzeniu bardzo duży potencjał. Pewnie kolejne lata będą jeszcze lepsze. Zarówno ja, jak i osoby ze stoisk wokół mnie dobrze wpisujemy się w tematykę eko.

Pani Ewa natomiast przyjechała z Lublina ze swoim rękodziełem, którym zajmuje się od wielu lat:

– Wykonuję podkładki pod kubki i zakładki do książek na szydełku. Ponadto bombki i pisanki metodą Kimekomi, dużo breloczków, lalki, szkatułki i aniołki. Na świdnickim Eko Targu jestem pierwszy raz, wrażenie mam bardzo pozytywne – powiedziała p. Ewa z pracowni Rękodzieło Lublin.

– Mam firmę, która nazywa się „Pracownia Artystyczna FanaberieArt”. Wykonuję obrazy metodą string art, czyli wyplatane za pomocą gwoździ i nici. Bardzo przyjemne miejsce, to był sympatyczny dzień – powiedziała inna z uczestniczek wydarzenia.

Reprezentantka Pracowni Zawady, pani Ewa, odwiedziła Eko Targ głównie z ceramiką użytkową:

– Przywiozłam dzisiaj miski, talerze, kubeczki, trochę ceramiki dekoracyjnej. Można również zakupić zawieszki na ścianę czy stojaki pod kadzidełka. Oprócz tego prowadzimy też warsztaty. Uważam, że bardzo ważne jest szerzenie ekologicznych trendów. Sądzę, że z czasem wydarzenie będzie tętniło życiem coraz bardziej – podsumowała p. Ewa.

AKTUALIZACJA

IV Eko Targ za nami. Wisienką na torcie tegorocznego wydarzenia był koncert zespołu Bajki o dorosłych, w którego skład wchodzą Antoni Sojka, Hubert Prygies i Stanisław Leszczyński. Muzyczne trio zabrało publiczność w podróż po świecie okraszonym art popem, elektroniką i hip-hopem.

Patronat honorowy nad Eko Targiem objęli: wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Artykuł przeczytano 1430 razy

Last modified: 3 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »