Elektroniczny obieg dokumentów, segregacja odpadów, a także drewniane i papierowe sztućce oraz naczynia. To tylko kilka sposobów na ekologiczne działania Miejskiego Ośrodka Kultury. Placówka, która na co dzień zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych oraz rozwijaniem różnorodnych pasji świdniczan, obrała kierunek w stronę propagowania postaw ekologicznych.
– Zdajemy sobie sprawę z degradacji środowiska oraz idących za tym konsekwencji. Obecnie to jedne z największych wyzwań, przed jakimi wszyscy stoimy. Postanowiliśmy wprowadzić do naszej działalności kilka rozwiązań, które choć mogą wydawać się proste, stanowią znaczący krok w stronę ochrony środowiska – wyjaśnia Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Akcja segregacja
Ośrodek wprowadził również zasadę segregowania odpadów. Na korytarzach, na wszystkich poziomach budynku, stanęły pojemniki podzielone na cztery frakcje: zmieszaną, papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne.
– Planujemy też ustawienie koszy na zużyte baterie oraz plastikowe nakrętki, które będziemy przekazywać na akcje charytatywne – dodaje A. Żurek.
Nowością jest też używanie papierowych i drewnianych sztućców oraz naczyń. Dotąd, podczas wydarzeń organizowanych przez MOK, korzystano z plastikowych jednorazówek.
Zasada zero waste
Jedną z pierwszych zasad wprowadzonych w instytucji jest elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki temu zmniejsza się zużycie papieru, a konieczne wydruki wykonywane są dwustronnie. Drukarki w budynku wyposażone są w czytniki kart oraz system Follow me printing, który daje pewność, że użytkownicy urządzenia drukują tylko to, czego potrzebują. Stare, jednostronne wydruki nie trafiają od razu do kosza. Są wykorzystywane, służąc jako kartki na notatki. Z kolei materiały biurowe, takie jak teczki, segregatory czy koszulki na dokumenty używane są wielokrotnie.
Dobra energia
Większą uwagę zwraca się również na zużywanie energii. Komputery zaprogramowane są w tak, by przy dłuższej przerwie, wprowadzać się w tryb „stand-by”. Zwykłe żarówki zastąpiły LED-owe, a w toaletach pojawią się systemy zarządzania energią, wyposażone w czujniki ruchu.
Woda już nie z butelki
Osoby odwiedzające świdnickie Centrum Kultury na pewno nie raz korzystały z dystrybutora wody z plastikowych baniaków. By zmniejszyć liczbę odpadów, instytucja wprowadzi w miejsce dystrybutora dozownik podłączony do sieci wodociągowej. W planach jest również zakup energooszczędnej zmywarki do naczyń oraz wymiana środków czystości na ulegające pełnej biodegradacji.
Tak dla zieleni
Od ponad roku skwer przy MOK cieszy oczy mieszkańców. Na zielonym terenie ustawiono domek dla owadów, posadzono także miododajne rośliny, takie jak jeżówki, lawendę i szałwię. Wszystko za sprawą projektu Magdaleny Borowiec-Różyckiej oraz Moniki Wójcik, zrealizowanego przez Urząd Miasta. Teraz zielono robi się także w budynku Centrum Kultury. Na korytarzach placówki można spotkać rośliny doniczkowe, na przykład draceny, ficusy beniamina i okazałe figowce sprężyste. Świdniczanie, którzy także są miłośnikami kwiatów, ale nie mają na nie miejsca w domowym zaciszu, mogą przekazać je do MOK.
af
Artykuł przeczytano 1104 razy
Last modified: 2 lutego, 2021