piątek, 23 lutego 2024r.

Radość z oszczędności

Autor: |

Ulica Kalinowa i parking przy ul. Głogowej już szykują się do remontu. Podobnie jak zlokalizowana na os. Radość, ulica o tej samej nazwie. W piątek radni zdecydowali o zarezerwowaniu pieniędzy na ich modernizację. Dodatkowe środki pochodzą z oszczędności w tegorocznych przetargach.

Wszystkie trzy drogi potrzebowały remontu i znajdowały się na miejskiej liście. O problemach również przypominali ich mieszkańcy.
– Ulica Radość to bardzo istotny dojazd dla mieszkańców osiedla i chyba jedna z jego najdłuższych dróg. Z kolei jej stan to już zupełnie inna historia. Mam nadzieję, że jak najszybciej doczeka się porządnej nawierzchni – mówi Jerzy Kopacki, mieszkaniec Adampola.

O swoją drogę walczyli również mieszkańcy ul. Kalinowej – Mnóstwo dziur, nierówne chodniki, zapadnięta kostka – wymienia Janina Matys, mieszkanka osiedla. – Droga aż prosi się o remont. Świdniczanie nie poprzestali na narzekaniach, ale w minionym roku zwrócili się do władz miasta z prośbą o interwencję.

Interpelację w sprawie ul. Kalinowej składał także radny Marcin Magier.
– Nawierzchnia drogi jest w bardzo złym stanie technicznym. Sytuacja znacznie pogarsza się po opadach deszczu, gdy dolny odcinek zamienia się w teren zalewowy. Chodniki znajdujące się w pasie drogowym odbiegają od standardów w pozostałej części miasta – zwracał uwagę radny. Mieszkańcy wnioskowali również o remont ul. Głogowej, a dokładnie jej fragmentu przylegającego do parkingu i samego placu dla samochodów.

Drogowa metamorfoza

Przedstawiciele ratusza tłumaczyli, że znają sytuację wszystkich trzech ulic, ale na ich remonty potrzebne są pieniądze. W tegorocznym budżecie środki nie znalazły się, ale władze miasta zaznaczały, że nie oznacza to, że w tym roku drogi nie zostaną wyremontowane.

Pod koniec czerwca okazało się, że osiedlowe uliczki jednak czeka metamorfoza. – Tworząc budżet, mamy pewną listę inwestycji, które wpisujemy do planu wydatków, jeśli tylko znajdą się jakieś oszczędności. W tym roku udało się nam rozstrzygnąć kilka przetargów w niższej cenie, niż pierwotnie zakładaliśmy i możemy wpisać do budżetu kolejne zadania – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Oszczędności są duże. Dotyczą przede wszystkim przetargów na budowę parków z projektu zielony „LOF” oraz kolektora. Wśród „szczęśliwych” propozycji, które będą mogły zostać zrealizowane z oszczędności są wszystkie trzy ulice.

– W przypadku ul. Kalinowej i parkingu przy ul. Głogowej mówimy o kwocie sięgającej miliona złotych. Natomiast prace na ul. Radość zostały wstępnie wycenione na 1,3 mln zł – tłumaczy M. Dmowski.

Wszystkie ulice będą zmodernizowane. Co to oznacza? – Zostanie wymieniona ich nawierzchnia, krawężniki oraz chodniki. Natomiast inwestycja będzie przebiegać po istniejącym śladzie drogi, nie wymaga więc przygotowania projektu – wyjaśnia M. Dmowski.

Artykuł przeczytano 1693 razy

Last modified: 28 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »