sobota, 24 lutego 2024r.

Radni spotkają się wirtualnie

Autor: |

Nie będzie maseczek i rękawiczek, bo nie będzie zagrożenia. Radni miejscy na początku kwietnia po raz pierwszy zbiorą się na wirtualnej sesji. Do przejścia „do sieci” samorządowców zachęca również rządowa platforma GovTech.

Kolejna sesja świdnickich samorządowców została zaplanowana na początku kwietnia. Przed radnymi kilka ważnych uchwał, które nie mogą czekać na uspokojenie się sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

– Wszyscy zostaliśmy postawieni w niecodziennej sytuacji, dlatego zaczęliśmy szukać takich rozwiązań, które pozwolą na sprawne działanie samorządu i nie narażą na zakażenie radnych i pracowników urzędu – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta,
Dotąd większość sesji w okolicznych samorządach odbywała się w sposób tradycyjny, z zachowaniem środków ostrożności. Na czwartkowym posiedzeniu w Lublinie, radni mieli maseczki i gumowe rękawiczki.
– My postanowiliśmy wykorzystać nowoczesny system, którym dysponujemy i przenieść obrady „do sieci” – wyjaśnia Ewa Jankowska.
Będzie to jedna z pierwszych sesji w kraju, która zostanie przeprowadzona się w taki sposób.

– Radni mają zakupione przez miasto tablety i dostęp do systemu umożliwiającego głosowanie na odległość – tłumaczy sekretarz miasta. – Dodatkowo dzięki specjalnej platformie internetowej, każdy z nich będzie widoczny na ekranie, i będzie mógł zadawać pytania.

Na sali obrad podczas sesji będzie przebywał tylko przewodniczący rady i pracownik techniczny.

Również pracownicy urzędu, burmistrz oraz zastępca będą uczestniczyć w sesji zdalnie.
– Wcześniej wykonamy próby, żeby podczas posiedzenia wszystko szło sprawnie – dodaje E. Jankowska.

Urząd Miasta, przy organizacji wirtualnej sesji, współpracuje również z rządową platformą GovTech. Zajmuje się ona wprowadzaniem i popularyzacją innowacyjnych rozwiązań w samorządach.

Artykuł przeczytano 1653 razy

Last modified: 27 marca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »