1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Świdniczanie również nie zapominają o Niezłomnych z podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
Miejskie obchody święta rozpoczęli przedstawiciele świdnickich władz i instytucji, którzy złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
– Dzisiaj Żołnierzy wyklęci żyją, żyje też pamięć o nich. Komunistyczne władze odebrały życie wielu z nich, ale nie odebrały im tego, co najważniejsze – poczucia godności i dumy. Żołnierze Wyklęci stali się wzorem dla młodego pokolenia, bohaterami antykomunistycznego podziemia – mówi Waldemar Jakson.
Chwała Bohaterom
Kolejnym punktem był koncert „Chwała Bohaterom”, transmitowany przez TVP 3 Lublin, portale Świdnik Wysokich Lotów, Facebook @LubelskiePl i @IPN.Lublin.
Do publiczności zwróciła się Elżbieta Kruk, poseł Parlamentu Europejskiego: – Historia żołnierzy II konspiracji została zafałszowana w okresie PRL. Starano się wymazać ich z pamięci społecznej. Dziś, choć wciąż wiemy o nich zbyt mało, prawdziwi bohaterowie trafili do świadomości Polaków. Wiele mówią pseudonimy „Zapora”, „Orlik”, „Uskok”, ”Zagończyk”, „Inka”, „Łupaszko” i wiele innych. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna postawa i życie oddane za naszą wolność jest dla nas zobowiązaniem nie tylko do szacunku, ale i działań upamiętniających ich trudne losy.
– To święto żołnierzy, którzy przez wiele lat byli nazywani bandytami. Propaganda PRL chciała ich wymazać z kart historii, a my przywracamy ich naszej pamięci, bo byli patriotami i bohaterami, którzy ginęli za ojczyznę. Mieli wizję Polski demokratycznej, niepodległej i silnej. Dlatego jesteśmy im winni pamięć i odkrycie grobów tych, których do tej pory nie odnaleziono – podkreślał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W poniedziałkowe popołudnie w Centrum Kultury wystąpili: zespół historyczno-patriotyczny „Forteca. Walka trwa”, wykonujący utwory przybliżające losy polskich bohaterów i wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny, Tadeusz „Tadek” Polkowski, krakowski raper, który 10 lat temu zdecydował się na karierę solową, skupiając się na popularyzowaniu polskiej historii oraz Norbert „Smoła” Smoliński, wnuk powstańca warszawskiego, syn opozycjonisty, autor i odtwórca utworów patriotycznych w rockowych aranżacjach. Wokaliście na świdnickiej scenie towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, która upamiętnia historię polskiego podziemia, a także uczniowie XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.
W przerwie koncertu, w telewizyjnym studiu gościli: Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika i Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN. Rozmawiali o przywracaniu Żołnierzom Wyklętym należnej im godności, a także o obowiązku przypominania o nich kolejnym pokoleniom.
IPN oddział w Lublinie udostępnił wystawę pt. „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928 – 1946”, poświęconą zamordowanej przez komunistycznych oprawców niezłomnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Plansze ukazujące życie i działalność „Inki” można oglądać w holu kina „Lot” do 10 marca, w godzinach pracy placówki, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
W poniedziałkowy wieczór Miejski Ośrodek Kultury zmienił barwy. Budynek, od strony ul. Niepodległości, został podświetlony na biało-czerwono.
Organizatorzy wydarzenia: oddział lubelski IPN, Urząd Miasta Świdnik, MOK, Strefa Historii. Specjalny honorowy patronat objęła Elżbieta Kruk, poseł Parlamentu Europejskiego. Patroni honorowi: Artur Soboń, poseł na Sejm RP, Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, w ramach programu „Warto być Polakiem”.
Sponsorzy koncertu: PGE Dystrybucja S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., PEC Sp. z o.o., P.K. Pegimek Sp. z o.o.
Film z koncertu można obejrzeć na kanale YouTube Świdnik Wysokich Lotów, na portalu Facebook @LubelskiePl i @IPN.Lublin.
aw
Artykuł przeczytano 5162 razy
Last modified: 1 marca, 2021