wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Przedszkola po nowemu

Autor: |

Władze miasta reformują przedszkola. Powstaną dwa zespoły, które mają działać sprawniej i taniej oraz zapewnić lepszą opiekę i naukę dla najmłodszych mieszkańców Świdnika.

Na czym polega zmiana? Magistrat łączy Przedszkola nr 2 (przy ul. Okulickiego) i 3 (przy ul. Hotelowej) w Zespół Przedszkoli nr 1 z siedzibą przy ulicy Hotelowej oraz Przedszkola nr 4 (przy ul. Piłsudskiego) i 6 (przy ul. Środkowej) w Zespół Przedszkoli nr 2 z siedzibą przy ul. Piłsudskiego.
Zakres opiekuńczej i edukacyjnej działalności placówek nie zmieni się. Natomiast wspólna będzie administracja, obsługa i organizacja pracy.

– Chcemy, żeby przedszkola były sprawniej zarządzane, a pieniądze na ich funkcjonowanie wydawane racjonalniej – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta. Dodaje, że połączenie placówek nie wpłynie na zmniejszenie liczby etatów nauczycielskich oraz ilości oddziałów.

Zespoły przedszkoli zaczną działać od września tego roku. W praktyce dla rodziców i dzieci nic się nie zmieni. Po wakacjach najmłodsi mieszkańcy Świdnika nadal będą chodzili do dotychczasowych placówek i grup prowadzonych przez tych samych nauczycieli. Również rekrutacja odbędzie się do każdego przedszkola oddzielnie.

Władze miasta liczą, że wkrótce również dzieci i rodzice odczują poprawę jakości funkcjonowania połączonych placówek. Dlaczego? Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, większą jednostką łatwiej zarządzać. Na przykład dyrektor zespołu, mając do dyspozycji liczniejszą kadrę, łatwiej znajdzie zastępstwo w przypadku choroby nauczyciela lub sprawniej wykorzysta specjalistów logopedów, nauczycieli języka czy gimnastyki korekcyjnej.

Szefowie zespołów dostaną również do dyspozycji więcej lokali, przybędą pokoje zajmowane przez księgową czy kadrową, które można przeznaczyć np. na gabinety specjalistyczne. To nie wszystko. Większe podmioty mogą taniej kupić usługi (np. remonty lub przeglądy) czy żywność (np. wynegocjować lepsze posiłki nie podnosząc za nie opłat).- Zaoszczędzone pieniądze pozostaną w placówkach i to dyrektorzy zdecydują na co je wydać – zapowiada E. Jankowska.

Rady pedagogiczne przedszkoli zaakceptowały już pomysł reformy. W czwartek projekty uchwał powołujących zespoły przegłosowała Rada Miasta.

Artykuł przeczytano 3010 razy

Last modified: 31 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content