wtorek, 22 września 2020r.

Przedszkola będą mobilne

Autor: |

Ma pełnić rolę listy obecności, kalendarza opłat oraz ułatwić kontakt na linii rodzic – przedszkole. Świdnickie placówki wdrażają system 4Parents. Rodzice przedszkolaków skorzystają z niego już we wrześniu.

Aplikacja jest mobilna, dostosowana do różnych oprogramowań w telefonach i łatwa w obsłudze. Początkowo jej wprowadzenie planowano wiosną.

– Chcieliśmy ją przetestować wcześniej, jednak z uwagi na epidemię zdecydowaliśmy, że optymalnym terminem uruchomienia będzie 1 września. To ważne rozwiązanie bo pozwala przedszkolom na bieżąco monitorować płatności. Rodzice od dłuższego czasu narzekali, że gdy dziecko odbiera osoba przez nich upoważniona, która przy okazji chce uzyskać informacje o należnościach, nie może tego zrobić. Teraz wszystkie te informacje będą dostępne w telefonie, o każdej porze. Dodatkowo na pewno ułatwi komunikację z przedszkolami – wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Platforma informatyczna 4Parents służy do naliczania opłat za korzystanie z opieki przedszkolnej w czasie przekraczającym 5 godzin, stanowiących bezpłatny wymiar zajęć oraz do naliczania opłat za wyżywienie. Będzie wykorzystywana do rozliczania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu, a także do komunikacji. Za jej pomocą rodzice zgłoszą nieobecność przedszkolaka oraz wymienią informacje z nauczycielami. Dodatkową zaletą apki jest możliwość elektronicznego regulowania płatności.

– Przyprowadzając lub odbierając dziecko z placówki, rodzic lub upoważniona osoba wpisze PIN. Dzięki temu nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, w jakich godzinach maluch przebywał w przedszkolu – mówi Bożena Zapalska, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta.

Każdy kod będzie niepowtarzalny. Rodzice otrzymają go po aktywowaniu specjalnego linka. PIN trzeba będzie wprowadzać do tabletu znajdującego się przy wejściu do budynku.
– Oczywiście na początku wszystko będzie działało dwutorowo. To znaczy, rodzice będą korzystali z PIN-u, a nauczyciele, ze swojej strony, równolegle będą kontrolowali obecność dziecka. Może się przecież zdarzyć, że opiekun, z różnych przyczyn, nie wprowadzi kodu – tłumaczy Bożena Zapalska.

Zadba o bezpieczeństwo

Możliwość elektronicznego rozliczania ma być tylko jedną z zalet 4Parents. System pomoże także w weryfikacji osób upoważnionych do odbierania dziecka. Oznacza to, że rodzic sam wprowadzi w aplikację informację o tym, kto danego dnia przyprowadzi przedszkolaka lub odbierze go z zajęć.

– Aplikacja pomoże czuwać nad bezpieczeństwem przedszkolaków. Rodzic dostanie powiadomienie o tym, która z upoważnionych osób odebrała dziecko – dodaje naczelnik wydziału edukacji.

Krok w dobrą stronę

Świdnickie przedszkola i oddziały przedszkolne, których organem prowadzącym jest Urząd Miasta, już przygotowują się do wprowadzenia nowego systemu. O to, jak go oceniają, zapytaliśmy Ewę Marchlewską, dyrektor Przedszkola nr 7: – Myślę, że będzie to dobre rozwiązanie. Rodzice naszych podopiecznych już od jakiegoś czasu wiedzą, że będziemy z niego korzystać, także też się do tego przygotowują.

„Siódemka” wykorzystuje wakacje na sprawdzenie możliwości apki.

– Pozwala na rejestrację wejść i wyjść, powiadamia o wysokościach opłat i przypomina o ich dokonaniu. Wcześniej nauczyciele robili to „na piechotę”, teraz system przeliczy wszystko automatycznie. To też miejsce, w którym nauczyciele będą mogli wysyłać ogłoszenia dla rodziców, informować ich o zajęciach w konkretnych grupach, a nawet o przedszkolnym jadłospisie. Zdecydowanie ułatwi komunikację z rodzicami, bo każdy z nich na pewno chciałby wiedzieć jak ich dziecko spędziło dzień – dodaje dyrektor P nr 7.

af

Artykuł przeczytano 1384 razy

Last modified: 10 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?